Ucieczki do wymarzonego życia. Powroty z tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:30
W książce Joanny Szyndler "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" znacznie więcej jest opisanych ucieczek z kraju dyktatury Fidela Castro, co wcale nie dziwi. Skąd zaś tam powroty?
Audio
  • Joanna Szyndler opowiada o swojej książce (Faktofonia/Czwórka)
Joanna Szyndler
Joanna SzyndlerFoto: Monika Góral/Czwórka

- Historia kubańskiej emigracji jest szczególna, bo wiele tysięcy, dziesiątki tysięcy, a patrząc szerzej - setki tysięcy osób wyjeżdżają z tej wyspy na różne sposoby - mówi gość Dominiki Klimek. - Bardzo popularne było i jest, choć już na mniejszą skalę, to że Kubańczycy płyną przez morze, przez Cieśninę Florydzką do Miami na byle czym - na tratwach, zbijanych z drewna, styropianu, na dętkach od traktorów. Płyną do wymarzonego lepszego życia - dodaje. 

Joanna Szyndler obok tych spektakularnych i niebezpiecznych ucieczek spisała też opowieści o powrotach z tęsknoty, którą zawsze niesie w sobie życie na emigracji, ale też z rozczarowania amerykańskim snem. Autorka zauważa różnicę w postrzeganiu uciekinierów, którzy uważani byli za zdrajców rewolucji, w przeciwieństwie do uciekinierów z PRLu, którym wszyscy po cichu kibicowali. 

Uciekających Kubańczyków traktowano jak zdrajców rewolucji. Uznawano ich za osoby niewdzięczne, niekochające kraju. Nazywano ich zdrajcami, robakami Joanna Szyndler 

W książce "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" Joanna Szyndler opisuje też kawałek swego prywatnego życia. Jak jej małżeństwo z Kubańczykiem wpłynęło na powstawanie tej książki? O co dbał jej mąż? Jak Kuba wygląda dziś? Czy można tam już założyć biznes? Czy Kubańczycy mogą korzystać z ineternetu?

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Joanna Szyndler (autorka książki "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty")

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 16.12

pj

Czytaj także

Edyta Stępczak: kobieta w Nepalu ma życie zaplanowane od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:59
- W Nepalu kobiety doświadczają okrucieństw o których mało kto, oprócz mieszkańców tego kraju, wie. Moja książka to łamanie stereotypów. Walka z krajem-mitem, który dominuje w świadomości ludzi na świecie - mówiła autorka "Burka w Nepalu nazywa się sari", Edyta Stępczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń