100 wynalazków na stulecie: Polak, który wynalazł świetlówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:57
Na początku był ogień, który naszym przodkom oświetlał jaskinie, potem były to lampy oliwne, naftowe, gazowe i świetlówki. Swój udział w wynalezieniu tych ostatnich miał nasz rodak - Stefan Pieńkowski. 
Audio
  • Stefan Pieńkowski i jego wynalazek, który rozświetlił XX wiek (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Popularne świetlówki jeszcze do niedawna były cenione za energooszczędność. Dziś są wypierane przez lampy typu LED i powoli odchodzą do lamusa, nadal są dużo oszczędniejsze od znanych wszystkim żarówek - mówił Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik. 

Jak doszło do wynalezienia świetlówki? - Od XIX wieku było wiadomo, że pozbawiona powietrza szklana rurka delikatnie świeci - mówił Krzysztof Dołowy z Katedry Fizyki SGGW. - Okazało się, że wypełniając rurę parą rtęci możemy stworzyć ultrafiolet - tłumaczył.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

W jaki sposób odkrycie wykorzystał naukowiec, Stefan Pieńkowski? Jak doprowadził do tego, że lampa rozbłysła jasnym, białym światłem? Gdzie i kiedy powstała pierwsza świetlówka? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Materiał: Justyna Majchrzak

Goście: Cezary Szmidke (Centrum Nauki Kopernik), Krzysztof Dołowy (Katedra Fizyki SGGW)

Data emisji: 13.10.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/pg

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 na 100. Wynalazca, który zamknął w butli propan-butan

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 15:06
Znamy go doskonale. Zamknięty w charakterystycznych butlach znajdujący się w większości naszych domów. Kto sprawił, że korzystamy z niego na co dzień?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń