X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
Audio
  • Szczepionka na tyfus. Jak wynalazł ją Rudolf Weigl? (Stacja Nauka/Czwórka)
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracy
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracyFoto: nac.gov.pl

laboratorium mikroskop 1200 free
100 wynalazków na stulecie. Kto zażegnał konflikt serologiczny?

Jeszcze w XX wieku na tyfus plamisty umierało ok. 10 proc. zarażonych. - Epidemie wybuchały z reguły jesienią i ustawały latem - mówi prof. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz, mikrobiolog z Narodowego Zakładu Zdrowia Publicznego. - Wywoływane były przez rickettsia prowazekii, drobnoustroje przenoszone przez wszy ubraniowe. To one przenosiły zakażenie z człowieka na człowieka.

W walce z tym wirusem najbardziej skuteczni okazali się naukowcy z lwowskiego instytutu kierowanego przez Rudolfa Weigla, który wpadł na pomysł, by bakterie tyfusa namnożyć na wszach, robiąc im lewatywę. Szczepionki użyto po raz pierwszy w 1934 roku na personelu instytutu Weigla. Czy się sprawdziła? Jak produkowano szczepionki podczas II wojny światowej? Dlaczego dla Weigla pracowali m.in. młody Zbigniew Herbert i matematyk Stefan Banach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrzydła "delta". Prędkości ponaddźwiękowe rodem z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:06
- Delta to określony kształt skrzydła samolotów myśliwskich, zbliżony do trójkąta - mówi Tomasz Białoszewski publicysta lotniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 na 100. Wynalazca, który zamknął w butli propan-butan

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 15:06
Znamy go doskonale. Zamknięty w charakterystycznych butlach znajdujący się w większości naszych domów. Kto sprawił, że korzystamy z niego na co dzień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń