X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. "Karabin UR rozbijał czołgi"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:22
Karabin przeciwpancerny UR to jeden z bohaterów kampanii wrześniowej. Jego przedwojennymi konstruktorami byli Polacy - inż. Józef Maroszek i oficer inż. Tadeusz Felsztyn.
Audio
  • Jak działał karabin przeciwpancerny UR? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Polski karabin przeciwpancerny UR
Polski karabin przeciwpancerny UR Foto: PAP/Tytus Żmijewski

pap karabinek grot 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. MSBS "Grot" na cześć generała

- Na początku drugiej wojny światowej Niemcy używali stosunkowo niewielkich, lekko opancerzonych czołgów. Wówczas karabiny UR się sprawdzały, na późniejsze czołgi już jednak nie były skuteczne - tłumaczył Michał Pacut Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jak podkreślał, choć karabin UR wygląda delikatnie, wcale taki nie jest. - Ze względu na długość lufy pocisk ma bardzo dużą prędkość początkową, dzięki czemu potrafi zniszczyć czołg przeciwnika - mówił ekspert. - Specyfika tego karabinu polegała na tym, że gdy pocisk uderzał w pancerz czołgu, rozpłaszczał się i wybijał dziurę o średnicy ok. 2 cm, czyli trzykrotnie większą niż kaliber tej broni. Odłamki pancerza wpadały do wnętrza czołgu, raniąc bądź zabijając załogę - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ WIĘCEJ 100 wynalazków na stulecie >>>

Jakie jeszcze zalety miał UR? Skąd wzięła się jego nazwa i gdzie dziś można zobaczyć egzemplarze tego karabinu? O tym w nagraniu materiału przygotowanego przez Justynę Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna HardejJakub Jamrozek

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 14.41

kd/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak