100 wynalazków na stulecie. Trześniewski karmi wiedeńczyków

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 10:02
- "Trześniewski" to dla Austriaka nazwisko nie do wymówienia - mówi Joachim Ciecierski, ziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy. - Stąd też chwyt reklamowy: "nie do wymówienia smaczne kanapki" - dodaje. 
Audio
  • Na czym polega fenomen kanapek Trześniewskiego? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tradycja wpadania na kanapki do Trześniewskiego trwa wśród wiedeńczyków już 116 lat. - Franciszek Trześniewski postanowił w roku 1902 otworzyć swój biznes - mówi Adrian Ordakowski, edukator kulinarny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - To były Austro-Węgry. On sam pochodził z Krakowa, musiał się w pewien sposób do Wiednia dostosować, a ten kojarzy nam się z klimatem bardzo dystyngowanym. Franciszek Trześniewski wymyślił małe kanapki z pastą jajeczną. Mała forma sprawiała, że kanapki były łatwe w konsumpcji - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ 100 wynalazków na stulecie >>>


Co było podstawą pomysłu Trześniewskiego? Czy można przypisać mu bycie praojcem fastfoodów? Jakie kanapki dziś zjemy u Trześniewskiego? Odpowiedzi na te pytania w załączonym materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał: Justyna Majchrzak

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 14.41

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Melex - polska marka z PRLu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 09:49
Melex rozpoczął swoją karierę w latach 70. XX wieku na polach golfowych jako pojazd przewożący sprzet i golfistów. A gdzie spotykamy go dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pollak - polski Edison

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 09:11
- Karol Franciszek Pollak to postać o olbrzymich zainteresowaniach, olbrzymich horyzontach - mówi dr hab. inż. Marek Marcinek, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. - Był nie tylko znakomitym odkrywcą, ale miał w sobie nutę przedsiębiorczości - zakładał fabryki, spółki - dodaje. 
rozwiń zwiń