100 wynalazków na stulecie. Remont statku - bez doku ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 12:07
- Pierwszy dok pływający został zmontowany na wodzie, co było karkołomnym zadaniem - mówi Adam Jarski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Pierwszym statkiem na nim zadokowanym była kanonierka "Komendant Piłsudski" - dodaje.
Audio
  • 100 wynalazków na stulecie. Adam Jarski opowiada o doku pływającym (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: anucha sirivisansuwan/shutterstock

- Dok pływający to jest urządzenie służące do podnoszenia jednostek pływających tak, żeby można było remontować ich części podwodne. Malować, wymieniać niektóre elementy - mówi ekspert. - Jednostki obrastają wodorostami, ulegają korozji.  To wszystko można naprawić na doku pływającym, gdzie dno statku jest dostępne z każdej strony - wyjaśnia. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Pomysłodawcą doku pływającego jest Stanisław Janicki, któremu udało się opatentować swój wynalazek w Wielkiej Brytanii w 1871 roku, i rok później w Stanach Zjednoczonych. 

Jak opowiada Adam Jarski, pierwsze dokowanie kanonierki "Komendant Piłsudski" zgromadziło dużą publiczność, która bardzo sceptycznie patrzyła na eksperyment. Jak się zakończyła ta operacja? Jakie statki można naprawiać w doku pływającym? Czy dzisiejsze stocznie wciąż korzystają z tego wynalazku? O tym w materiale z cyklu "100 wynalazków na stulecie". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 14.40

pj/ac

Czytaj także

100 na 100. Jak Mieczysław Wolfke wynalazł hologram

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:37
Wirtualna rzeczywistość, kino 3D wymagają specjalnych okularów, ale istnieje rozwiązanie, które pozwala obcować ze sztucznymi, trójwymiarowymi obiektami bez dodatkowych gadżetów. To wszystko dzięki Mieczysławowi Wolfke.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń