Muzycy jako radiowcy. Jak radzą sobie w tej roli?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 20:40
Ich głosy znamy z radia, z piosenek, które śpiewają. Ale niektórzy z nich prowadzą własne audycje muzyczne. W Światowym Dniu Radia o gwiazdach muzyki w roli radiowców opowiadał Michał Daniluk. 
Gwiazdy muzyki przed mikrofonem. Jak radzą sobie w roli radiowców? (zdj. ilustracyjne)
Gwiazdy muzyki przed mikrofonem. Jak radzą sobie w roli radiowców? (zdj. ilustracyjne)Foto: Stock-Asso/Shutterstock.com

13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Jest to upamiętnienie inauguracji działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Z okazji tego święta zainicjowanego w Hiszpanii 11 lat temu, w "Wieczorze rezydentów" usłyszeliśmy zagranicznych artystów, którzy oprócz wydawania płyt i koncertowania, mieli okazję prowadzić lub nadal prowadzą własne audycje w stacjach radiowych.

W tym gronie znaleźli się przede wszystkim muzycy skupieni wokół brytyjskich rozgłośni: Iggy Pop (audycja "Iggy Confidential" w BBC Radio 6 ), Jarvis Cocker ("Sunday Service" w BBC Radio 6 ), James Blake ("Radio 1’s Residency" w BBC Radio 1), Flying Lotus ("Radio 1’s Residency" w BBC Radio 1) czy Dave Rountree ("Dave Rountree" on XFM w Radio X).

Iggy Pop - żywa legenda sceny punkowej i prekursor nowej fali - w swoim programie niejednokrotnie zapowiadał i prezentował utwory polskich artystów. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się: zespół Hańba! i Trupa Trupa, bracia Kacperczyk i ich utwór "Iggy", który poświęcony jest właśnie autorowi audycji.


Iggy Pop Iggy Pop

Są też artyści, którzy swoim gościnnym udziałem wzbudzili mieszane uczucia wśród odbiorców. PJ Harvey została jednodniową prowadzącą programu stacji BBC 4 "Today", poświęconego bieżącym wydarzeniom. Po emisji audycji część słuchaczy uważała, że był najgorszy program w dziejach rozgłośni. Pozostała grupa odbiorców stwierdziła, że Harvey powinna prowadzić program codziennie.


PJ Harvey PJ Harvey

Sprawdź też:


Posłuchaj
49:17 2023_02_13 19_04_52_PR4_Wieczor_Rezydentow.mp3 Iggy Pop, Jarvis Cocker i Flying Lotus - jak radzą sobie w roli radiowców? (Wieczór Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wieczór rezydentów

Prowadzi: Michał Daniluk

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 19.00

kul

Czytaj także

Wuja HZG: jestem otwarty na różne warianty brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 16:00
Współtworzy najważniejsze zespoły polskiej sceny alternatywnej: EABS, Błoto, Lowpass, Kroki  i współpracuje z najciekawszymi artystkami i artystami. Paweł Stachowiak, czyli Wuja HZG, brał udział w nagraniu ponad 50 płyt i podkreśla, że muzyka jest jedna, różne są tylko brzmienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

We Watch Clouds: ten album to dobry początek, by zacząć z nami przygodę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:50
We Watch Clouds to mocny reprezentant polskiego skreamo. Pod koniec 2022 roku odbyła się premiera nowej płyty zespołu "It's all so vibrant now it's sickening", następcy kultowego wśród fanów albumu "Resumé".  
rozwiń zwiń