EABS o współpracy z Janem Ptaszynem Wróblewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 11:15
- To było nasze mega marzenie, żeby spotkać się z Janem Ptaszynem Wróblewskim chociaż na korytarzu między koncertami. Zdobyliśmy numer, zadzwoniliśmy i słuchaliśmy głosu pana Jana jak najlepszej audycji radiowej, to było magiczne. Zgodził się zagrać bez problemu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia basista formacji EABS Paweł Stachowiak. Zespół wydał nowy krążek  "2061" z udziałem legendy polskiego jazzu.
Zespół EABS podczas gali Fryderyk Festiwal 2021
Zespół EABS podczas gali Fryderyk Festiwal 2021Foto: Marcin Bielecki/PAP

Po lekcjach futuryzmu od Sun Ra wrocławski kolektyw przenosi się do roku 2061, kontynuując swoją misję w kosmosie w towarzystwie Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Wyczekany krążek

Najnowsza płyta EABS przeleżała w szufladzie kilka długich miesięcy, nim ujrzeli ją słuchacze, a to z powodu pandemii. - To był niepewny czas, a jednak tworząc płytę, mamy z tyłu głowy, żeby podzielić się tą muzyką na koncertach, w formie live, nie tylko na kanałach streamingowych - podkreślił Paweł Stachowiak.

Brzmienie "2061"

Najnowszy, czwarty krążek w dorobku EABS zatytułowany "2061" luźno inspirowany jest trzecią częścią serii książek Arthura C. Clarke'a, którą rozsławił swoim ikonicznym filmem "2001: Odyseja kosmiczna" Stanley Kubrick. Można powiedzieć, że jest to soundtrack do filmu, który jeszcze nie powstał.

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Jak powstał pomysł na ten materiał? - Koncept pozwala otworzyć się na brzmienie - tłumaczył basista. - Każdy z nas szuka, każdy słucha innej muzyki, ale jeśli chodzi o ten album – i poprzednie – wydaje mi się, że naszym brzmieniem jest to, że każdy jest troszkę inny.

Podróż do przyszłości

Ich każdy kolejny album wynika z poprzedniego. Wydźwięk płyt jest podobny i można traktować je jako wariacje na ten sam temat. Zmienia się tylko tło opowieści. Wszystko kręci się wokół życia i śmierci, początku i końca świata, a także roli człowieka uwikłanego w to wszystko egzystencjalnie.

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO] >>>>

- Jak spojrzy się od początku zespołu EABS, od "Listów do Komedy", przez "Slavic Spirits", czy "Sun Ra" i zespoły powiązane z EABS-em, wydaje mi się, że głównym tematem jest przemijanie czasów - zaznaczył nasz gość. - To jest takie ludzkie podejście do sytuacji. Każdy w życiu przechodzi momenty, które nas przytłaczają bądź dają energię do życia. Tak było z tą płytą.


Posłuchaj
15:56 Poranek Dwójki 3 czerwiec 2022 09_31_52.mp3 Paweł Stachowiak o krążku formacji EABS zatytułowanym "2061" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Paweł Stachowiak (basista)

Data emisji: 3.06.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Z basem przez życie", czyli Krzysztof Ścierański z gitarą, kierownicą i pędzlem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 18:25
- Już w dzieciństwie rodzice zmuszali mnie i mojego brata do nauki gry na fortepianie, ale po kilku lekcjach - a byliśmy bardzo mali - jak przychodziła pani, to chowaliśmy się pod łóżko - wspominał w audycji "O wszystkim z kulturą" gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański. Pretekstem do spotkania była wydana właśnie biografia artysty "Z basem przez życie" autorstwa Renaty Bednarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń