Gry niezależne - na czym polega ich fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 17:29
Niezależne gry to produkcje niewielkich teamów, bądź nawet jednego twórcy, bez wsparcia finansowego gigantów komputerowych. To niezwykłe projekty - dowód na to, że wystarczy mieć dobry pomysł, by stworzyć hit.
Audio
  • O grach niezależnych, po które warto sięgnąć - w rozmowie z Jakubem Pałyską (Strefa gamingu/Czwórka)
Jakub Pałyska
Jakub PałyskaFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Zaslepki_czworka_GAMING_F.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Strefa gamingu >>>

Na platformie Steam znajdziemy kilkanaście tysięcy - jak wyliczał gość Czwórki - gier od niezależnych deweloperów, którzy stworzyli prawdziwe arcydzieła. Jak to możliwe, że takie produkcje są w stanie konkurować w wielkimi markami w walce o graczy i czy to prawda, że pierwsza gra musi powstać w garażu? - W ostatnich latach rynek gier zmienił się dość mocno. Mamy firmy jednoosobowe, ale są i giganci, którzy mają tysiące pracowników, skoncentrowanych na jednym tytule - tłumaczył Kuba Pałyska.

tekken 7 gra gamer 1200.jpg
Zmiany w Tekken 7 - nowe możliwości dla graczy?

Jak podkreślał, jednym z najciekawszych etapów w tworzeniu gry jest początek, czyli budowanie samej koncepcji. - Pierwsze gry tworzone były głównie przez programistów, bo wówczas każdy element, który ruszał się na ekranie komputera, wzbudzał zachwyt odbiorców. Stopniowo grafika była coraz bardziej rozbudowywana. Z czasem wytworzył się nowy zawód, czyli ludzie, którzy zajmują się wyłącznie wymyślaniem wizji i pisaniem scenariuszy. W małych, np. dwuosobowych teamach jednak funkcje programisty i projektanta gier łączą się: jedna osoba jest jednocześnie projektantem i grafikiem, a druga programistą - tłumaczył ekspert. - To duża zaleta, bo nie ma sytuacji, w której pojedyncza decyzja musi przejść przez długi łańcuch zarządzania. 

Na czym jeszcze polega fenomen niezależnych gier komputerowych i dlaczego tak łatwo się w nich zakochać? Na które z tych gier warto zwrócić szczególną uwagę, którą z nich powinni wybrać gracze, którzy... lubią się bać? Czym jest "vision dock"? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy wraz z naszym gościem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

ZOBACZ TAKŻE: Kultowe "GTA - San Andreas" za darmo? >>>

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której m.in. Kalendarium gracza przygotowane przez Mateusza Kulika >>>

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "Jeffrej" Chmiel

Gość: Jakub Pałyska (deweloper ze studia Vile Monarch)

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 12.08

kd/kw

Czytaj także

Poznań Game Arena. Nadajemy z serca gamingu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 16:50
Przenieśliśmy się do stolicy Wielkopolski na Poznań Game Arena. To największe w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej Targi Gier Komputerowych i Rozrywki Multimedialnej. - Dużo się dzieje - mówił organizator wydarzenia Dariusz Wawrzyniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EA Play tylko z jednym dniem pokazów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:49
EA Play to impreza organizowana przez giganta branży - Electronic Arts. Co roku przed targami E3 firma organizuje własne pokazy, aby zaprezentować najnowsze tytuły oraz plany rozwojowe swoich marek. W tym roku sytuacja wygląda inaczej: EA ogranicza pokazy do jednego dnia.
rozwiń zwiń