X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rapa Nui - wyspa odkryta w niedzielę wielkanocną

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 12:00
Wszystkie informacje o historii Wyspy Wielkanocnej zawieszone są w sferze legend. Dziś zamieszkuje tam około 2000 osób, za to co roku wyspę odwiedzają tysiące turystów. 
Audio
  • Katarzyna Maniszewska, podróżnik i wykładowca Collegium Civitas opowiada o Wyspie Wielkanocnej (Tajemnicza Wyspa/Czwórka)
Wyspa Wielkanocna.
Wyspa Wielkanocna.Foto: Thomas Barrat / Shutterstock

Na Rapa Nui jest jedno miasto, jest telewizja, radio. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki, a pod wieloma względami wyspa zależna jest od Chile. By się tam dostać, z Polski potrzeba około 20-30 godzin. - Wyspa Rapa Nui została odkryta w 1722 roku przez holenderskiego podróżnika, w niedzielę wielkanocną, stąd jej popularna nazwa: Wyspa Wielkanocna - opowiada Katarzyna Maniszewska, podróżnik i wykładowca Collegium Civitas. - To jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na świecie - dodaje. 

Mimo licznych badań niewiele wiadomo o dziejach wyspy. Słynie ona z setek charakterystycznych pomników, zwanych moai, które rozsiane są po całym terenie, choć wykute w jednym kamieniołomie. - Do dziś nie udało się odcyfrować pisma, którym posługiwali się mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej - mówi gość Anny Hardej. - Pismo nazywa się rongo-rongo - to gliniane tabliczki zapisywane po 2 stronach. To wyspa bez ciągłości pokoleń, przez wieki rozrywana burzliwymi wydarzeniami, konfliktami, krwawą kolonizacją czy zdarzeniami związanymi z handlem niewolnikami. Ludności rdzennej tam nie ma - dodaje. 

Czemu Wyspa Wielkanocna nazywana jest też pępkiem świata? Czemu dziś jej krajobraz tak różni się od tego opisywanego przez dawnych odkrywców? Kim dziś są jej mieszkańcy? Jak się dostać na Wyspę Wielkanocną i co tam szczególnie zachwyca? O tym w rozmowie z audycji "Tajemnicza wyspa". 

***

Tytuł audycji: "Tajemnicza wyspa"

Prowadząca: Anna Hardej

Gość: Katarzyna Maniszewska (podróżnik, wykładowca Collegium Civitas)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 19.07

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztokholm. Tutaj adres mówi, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 17:00
O swojej stolicy Szwedzi mówią, że jest miastem, w którym łatwo oddychać. Dla Katarzyny Tubylewicz i jej syna Daniela, autorów przewodnika po Sztokholmie, to także miejsce, które tętni ciszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

With love and peace welcome to Syria. Pamiętnik z podróży

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 13:00
Za cel swojej podróży wybrali kraj, który od ośmiu lat nieustannie okupuje czołówki gazet na całym świecie. - W świat ciągnie nas ciekawość, a do Syrii pojechaliśmy, żeby na własne oczy, zobaczyć jak tam jest - opowiadają Jakub Przeorek i Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń