Kukurydziane gołąbki. Jak robi się tamales?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:20
Podobno tamales pojawiły się już 5 tysięcy lat przed naszą erą. Zajadali się nimi Aztekowie, którzy faszerowali je mięsem z flaminga, żaby czy królika. Dziś Meksykanie podają tę potrawę z wieprzowiną, wołowiną, kurczakiem, serem i fasolą.
Tamale
TamaleFoto: Shutterstock/ Brent Hofacker

Zobacz
meksyk 1200.jpg
Meksyk w Meksyku i pyszne guacamole

- To danie przygotowywane było z okazji ważnych wydarzeń, więc często pojawiało się na stołach w okresie świąteczno-noworocznym. To też tradycyjna potrwawa podawana 2 lutego, kiedy obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego i Święto Matki Bożej Gromnicznej - mówi szefowa kuchni Isabela Balderas.

Posłuchaj
14:48 CZWORKA/Nie na zarty - 02.01.2021.mp3 Jak przygotować tamales? (Nie na-żarty/Czwórka)

Czytaj także
shutterstock buritto 1200.jpg
Wiele odmian i historii buritto. Zawsze cudowny smak

Tamales to masa kukurydziana z nadzieniem mięsnym lub wegetariańskim owinięta w liście kukurydzy lub banana i gotowana na parze. - Tamales przypominają polskie gołąbki, przy czym różnica polega na tym, że nie je się liści. One służą tylko do gotowania - wyjaśnia gość Czwórki. 

Sprawdź także:


Posłuchaj
shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Danie jest dość pracochłonne, ale bardzo smaczne. - Potrzebujemy suszonych liści kukurydzy albo bananowca, mąki kukurydzianej - najlepiej meksykańskiej, bulionu, masła lub smalcu oraz mięsa, sera lub warzyw do nadzienia - wymienia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Sos przygotujemy z pomidorów w puszce, cebuli, czosnku, papryki i przypraw.

Tamales, czyli jedna z najstarszych potraw meksykańskich | Kuchnia Banalna by Jorge & Rudy

Tamales wpisują się w ideę zero waste i dodatkowo są bardzo zdrowe. Kukuryda zawiera błonnik, białko, witamin z grupy B, witaminy A, C, D, E, K, PP oraz wiele składników mineralnych: sód, potas, wapno, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, jod, selen i fosfor, ale nie ma w sobie glutenu. Ponadto jest silnym atyoksydantem, który zwiększa odporność organizmu, hamuje powstawanie wolnych rodników i przeciwdziała nowotworom

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Isabela Balderas (szef kuchni Dos Tacos)

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 17.14

kul

Czytaj także

Meksykańska kuchnia i martwe natury - kontekst kulinarny w obrazach Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 14:26
Martwe natury, które malowała, wyrażały pierwiastki żeńskie i męskie. Rozcięte owoce miały sugerować przeciwieństwa, ale również uzupełnianie się obu płci - mówiła Zofia Starikiewicz, zastępca dyrektora w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele odmian i historii buritto. Zawsze cudowny smak

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:59
Podobno istnieją badania, które mówią, że wiele osób wolałoby zjeść buritto, zamiast iść na randkę. Szefowa kuchni Isabela Balderas podkreśla, że smaków tego dania jest wiele. 
rozwiń zwiń