Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:06
W Meksyku kolorów nie brakuje. Domy stojące przy jednej ulicy mają przeróżne, intensywne kolory. W środku mieszkań z pewnością zobaczymy wyciskarkę do limonek i piękne rękodzieło. Jak Meksykanie żyją pod jednym dachem ze skrzatami?
Meksyk
MeksykFoto: Shutterstock/Diego Grandi

shutterstock Sarunyu L tenet 1200.jpg
Rok 2020 w kinie. Horror, Nolan i kino autorskie

- W meksykańskich domach trzeba uważać na Aluxes - to są takie malutkie skrzaty, które pilnują domu, ale mogą być też złośliwe - mówi Ola Synowiec, dziennikarka, która mieszkała 9 lat w Meksyku, autorka bloga Mexico Magico. - Te skrzaty to oczywiście legenda. Meksykanie odchodzą od takich wierzeń, ale są też tacy, którzy kultywują tę tradycję - dodaje. - Zgodnie z nią przed wprowadzeniem się do nowego domu trzeba złożyć ofiarę Aluxes. Często do tej pory przed domami znajdują się małe kapliczki dla tych skrzatów - dodaje. 


Posłuchaj
04:44 czwórka stacja kultura 29.12.2020 meksyk.mp3 O mieszkaniach Meksyku i zwyczajach ich mieszkańców opowiada Ola Synowiec (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Hamaki i rękodzieło

Przechadzając się po meksykańskich ulicach z pewnością zaskoczy nas feeria barw. Gdy uda nam się zerknąć do środka zobaczymy hamaki. - To najpopularniejsze miejsce do spania wśród Meksykanów. W stanie Jukatan podobno połowa mieszkańców, wg. statystyk, śpi cały czas w hamaku - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Hamak jest przewiewniejszy. Wielu uważa, że śpi się w nim wygodniej. Hamaki kiedyś wykonywano z sizalu, włókien agawy, dziś częściej są przygotowywane z włókien syntetycznych - dodaje. 

Ola Synowiec zdradza, że Meksykanie najchętniej kupują hamaki w przywięziennych sklepikach. - Więźniowie podczas odsiadki produkują hamaki. Podobno właśnie te są najlepsze - relacjonuje. 

- Każda miejscowość w Meksyku wytwarza swoje produkty - mówi gość Czwórki. - To są piękne gliniane ozdoby, moździerze, malowane, zdobione, tkaniny, poszewki na poduszki, dywany - wymienia. - Meble najczęściej wyrabiane są tradycyjnie u stolarzy. 


Alaska shutter 1200 Gustavo Frazao.jpg
Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Ciekawym zjawiskiem meksykańskich ulic, które wdziera się też do mieszkań, jest kultura domokrążców. - Tam nigdy nie jest cicho - ocenia dziennikarka. - Domokrążcy chętnie korzystają z charakterystycznych melodyjek, żeby oznajmić swoją obecność i zaprosić klientów, inny pokrzykują. Niektóre z tych melodyjek stały się tak popularne i rozpoznawalne, że wykorzystywane są przez DJejów w ich setach - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu "Dynastia"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 15:00
Kuchnia w piwnicy, duże werandy i złote dodatki. W naszym cyklu "Mieszkania dookoła świata" wpadliśmy z wizytą do mieszkańców Gruzji. 
rozwiń zwiń