Co podczas uroczystej kolacji jedzą nobliści?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:04
Co roku, w dzień urodzin Alfreda Nobla, naukowcy uhonorowani nagrodą jego imienia spotykają się na uroczystej kolacji w Sztokholmie. Już cena nakrycia na jedną osobę robi wrażenie – przekracza ona 1100 Euro. 
Audio
Na noblowskim bankiecie wypija się przeciętnie ok. 330 litrów kawy i wnosi 1400 butelek wody mineralnej.
Na noblowskim bankiecie wypija się przeciętnie ok. 330 litrów kawy i wnosi 1400 butelek wody mineralnej.Foto: shutterstock/shebeko

Jak wyglądają przygotowania do jednego z najbardziej widowiskowych bankietów w Skandynawii? - Cała ceremonia zaczyna się rano. Klasyczny szwedzki chór św. Łucji budzi wszystkich laureatów noblowskich. Po wręczeniu nagród w filharmonii rozpoczyna się wielki bankiet. Cześć oficjalna trwa do północy, nieoficjalna podobno do białego rana - mówił Matthias Detz z Biura Handlowego Ambasady w Szwecji w Polsce. 

Gość Czwórki opowiadał, że często dochodzi do różnego rodzaju wpadek zaproszonych gości - Problem polega na tym, że obecność kamer sprawia, że wszyscy dokładnie widzą co na takiej kolacji noblowskiej się dzieje. Czasem można zobaczyć ministra, który zerka w telefon sprawdzając maile. Jest to raczej powód do śmiechu. Nikt nie traktuje tego, jako wielkie faux pas - opowiadał.

Dlaczego kolacja noblowska jest jednym z nagłośniej komentowanych wydarzeń w Szwecji? Jakie dania pojawiają się najczęściej na takim bankiecie i czy to prawda, że szczegóły menu objęte są ścisłą tajemnicą?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rozmawialiśmy o przygotowaniach do kolacji noblowskiej i serwowanych daniach, które na stałe zapisały się historii światowej gastronomii. Wspominaliśmy także polską noblistkę Wisławę Szymborską, która wymyśliła "lepieje" - własny gatunek kulinarny.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Matthias Detz z Biura Handlowego Ambasady w Szwecji w Polsce, Michał Rusiek (polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor hab. nauk humanistycznych, sekretarz Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 15.10

ac

Czytaj także

Carving - egzotyczna technika dekoracji owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:40
- My, carvingowcy, po to tworzymy nasze rzeźby, aby cieszyły oko. Dekoracje w jedzeniu są ważne. Mówi się, że człowiek najpierw je wzrokiem, a na końcu językiem - mówił Tomasz Szpalek artysta zajmujący się techniką carvingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakuje kino Davida Lyncha?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
- W latach 70., czasach kiedy David Lynch był początkującym filmowcem, codziennie odwiedzał tę samą, typowo amerykańską restaurację serwującą hamburgery, frytki i kawę. To tam rodziły się pierwsze pomysły na filmy - opowiadała Małgorzata Steciak, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boskie Targi Bożonarodzeniowe w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:32
- W tym roku przyjemność będzie podwójna, bo po raz pierwszy Targi będą trwały przez dwa dni. Pierwszy dzień jest ukłonem dla najmłodszej widowni. Odwiedzą nas producenci i wystawcy zabawek oraz wydawcy książek dla dzieci - mówiły organizatorki Boskich Targów w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
rozwiń zwiń