Sunday roast - zjedz sobie obiad po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 19:00
Sunday roast to dla Brytyjczyków synonim klasycznego, niedzielnego obiadu. - To danie jest niezwykle proste. Jeśli wykorzystamy w tym daniu kurczaka - smakiem nie będzie ono różnić się specjalnie od przysmaków polskiej kuchni - mówiła Marta Martynowska, autorka bloga "Codzienne gotowanie".
Sunday roast, czyli angielskie danie
Sunday roast, czyli angielskie danieFoto: Oli Sandler /Shutterstock.com

To brytyjskie danie tradycyjnie serwowane jest na tamtejszych stołach najczęściej w niedzielne popołudnia. To pełny i sycący posiłek, składający się z pieczonego mięsa i ziemniaków wraz z dodatkami, takimi jak yorkshire pudding, warzywa oraz sos pieczeniowy. Sunday roast poza Wielką Brytanią znany jest również m.in. w Iralndii, a inne nazwy posiłku to m.in. sunday dinner, sunday lunch, czy sunday tea, roast dinner oraz sunday join. - Wszystko zależy od tego, o której godzinie spożywamy to danie - tłumaczyła gość Czwórki, Marta Martynowska, autorka bloga "Codzienne gotowanie".

Posiłek ten często można porównać do mniej okazałej wersji tradycyjnej świątecznej kolacji. Podstawą tego wyjątkowego dania jest właściwie przygotowane, pyszne i soczyste mięso, a jak podkreślała Marta Martynowska, rodzaj tego mięsa zależy wyłącznie od upodobań kucharza. Najczęściej serwuje się w tym zestawie wołowinę, kurczaka, baraninę, jagnięcinę czy wieprzowinę, rzadziej może to być pieczona kaczka, bądź gęś. - To może być nawet zwykły pieczony kurczak bądź część indyka, jednak wciąż najbardziej popularna i lubiana jest tu pieczona wołowina - podkreślała gość Czwórki. 

Sunday roast może być podawany z wieloma różnymi gotowanymi lub pieczonymi warzywami. Różnią się one w zależności od regionu i pory roku, jednak najczęściej bazą tego dania są po prostu pieczone ziemniaki. - Zazwyczaj dodatki stanowi też marchewka, fasolka szparagowa, brokuły, zielony groszek, wszystko zależy od preferencji - mówiła Marta Martynowska.

By danie było pełne samo mięso i warzywa nie wystarczą. Doskonałym uzupełnieniem są tak zwane yorkshire pudding, czyli coś w rodzaju delikatnych pieczonych bułeczek zrobionych z ciasta naleśnikowego. - Ma ono formę takiej "miseczki" - tłumaczyła ekspert. Dopełnieniem dania zazwyczaj jest sos pieczeniowy. - Natomiast jeśli wykorzystamy na przykład pieczoną jagnięcinę, wówczas używamy sosu miętowego - wyliczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
17:37 czwórka nnż 2022_03_05-17-12-14.mp3 O tym, jak przygotować brytyjski sunday roast opowiada Marta Martynowska (Nie na-żarty/Czwórka) 

W czym leży sekret przygotowania pysznego mięsa do tego dania? Najpierw wkładamy je do specjalnie przygotowanej marynaty, potem wstawiamy je do piekarnika, bądź obsmażamy na rozgrzanym oleju, ewentualnie dodatkowo dusimy, by nie było twarde i suche. - To z pewnością jedno z najsłynniejszych dań brytyjskich i znajduje się ono w czołówce najpopularniejszych tamtejszych dań, tuż obok "fish and chips" - mówiła Marta Martynowska.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marta Martynowska (autorka bloga "Codzienne gotowanie")

Data emisji: 05.03.2022 

Godzina emisji: 17.14


Czytaj także

Burek - jak przygotować w domu bałkański przysmak?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 14:15
Burek to legendarne danie prosto z Bałkanów. Zrobiony jest z ciasta półfrancuskiego, z mięsem, białym serem lub szpinakiem wewnątrz.
rozwiń zwiń