Pieczony czosnek - dla smaku i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 10:05
O zdrowotnych właściwościach czosnku wiemy bardzo dużo. Nie tylko buduje odporność naszego organizmu, ale też jest naturalnym antybiotykiem. Jednak nie każdy może jeść surowy czosnek, więc jego pieczona wersja jest świetną alternatywą.
Pieczony czosnek jest smaczny i ma właściwości prozdrowotne
Pieczony czosnek jest smaczny i ma właściwości prozdrowotneFoto: shutterstock/Kyriakos

Czosnek to nie tylko jedno z popularniejszych warzyw, które jest dodawane do potraw dla podniesienia ich smaku. Oprócz intensywnego aromatu ma również wiele zalet prozdrowotnych. Między innymi jest naturalnym antybiotykiem, który może wspomagać proces zdrowienia. Dzięki zawartej w nim alicynie ma również działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Jego regularne spożywanie może także pomóc w walce z pasożytami. Ma także dobry wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu, dlatego powinno się dodawać go jako przyprawę do różnego rodzaju dań.

Jednak gdy surowy czosnek nie dla nas, można wykorzystać jego dobrodziejstwo w wersji pieczonej. Pieczony czosnek jest dość prosty do przyrządzenia w kuchni. - Potrzebujemy główki czosnku, trochę oliwy i soli. Lekko rozgniatamy główkę, odcinamy jej górną część, polewamy oliwą, solimy i wrzucamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni - opowiada Szymon Dudek znany jako człowiek od jedzenia. - Pieczemy około 30 minut. Wychodzi nam czosnek delikatny, pięknie przyrumieniony, który kompletnie różni się w smaku od surowego, a nawet podsmażonego.

Jak mówi rozmówca Mateusza Kulika, czosnek po upieczeniu staje się lekko słodki, traci mocny, intensywny czosnkowy aromat i przechodzi w lżejszą nutę. Gdzie można go wykorzystać? - Możemy go stosować do smarowania pieczywa, można go zastosować jako składnik różnego rodzaju past, świetnie komponuje się z humusem, a nawet z makaronem - doradza Szymon Dudek. - W jego zastosowaniu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy stosować pieczony czosnek w najróżniejszy sposób i w wielu kombinacjach.

Czytaj także: 


Pieczony czosnek także świetnie wygląda, być może dlatego zdobył niemałą popularność w sieci. - Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że czosnek można serwować pod taką postacią - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Dlatego na tej fali, na początku TikTok, a potem Instagram zatrząsł się od różnych pomysłów na jego serwowanie. Czosnek zainspirował wiele osób.


Posłuchaj
05:16 Czwórka/NDT - czosnek_ 07.01.2022.mp3 W audycji mówimy, jak przyrządzić i podawać pieczony czosnek (NDT/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 7.22

aw

Czytaj także

Marcin Molik: koniec roku w kuchni należy do pietruszki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 18:00
- W gotowaniu inspiruję się porami roku. Przełom roku to czas kiedy pod ręką mamy pietruszkę - mówi Marcin Molik, autor książki "Jak smakuje rok”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadł go Neron, by poprawić swój głos. Por na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:20
Pora i jego lecznicze właściwości podobno znano już w starożytności. Do Polski przywiozła go królowa Bona. Jak dziś poznać polskiego pora i tego z zagranicy?
rozwiń zwiń