Sloppy Joe. "Niechlujna" kanapka do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:00
To połączenie burgera i sosu bolońskiego. Z chrupiącego pieczywa wypływa ciepłe nadzienie, więc ubrudzenie się podczas jedzenia tego dania jest gwarantowane. - "Sloppy Joe" to weteran wśród amerykańskich kanapek, ale zanim przystąpimy do jego konsumpcji, warto podwinąć rękawy - mówi szef kuchni Bartek Kochman.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Kanapka "Sloppy Joe" powstała na bazie sosu bolońskiego. Pierwsza wzmianka o tym daniu pojawiła się w Ameryce na przełomie lat 30. i 40. dwudziestego wieku Bartek Kochman

"Niechlujny Jaś", bo tak w tłumaczeniu na język polski brzmi nazwa tej kanapki, to jeden z amerykańskich klasyków. Jego podstawą są bułka i mielona wołowina, a sekret tkwi nie tyle w dodatkach, co w sposobie przygotowania. - Przepis jest prosty, konsumpcja skomplikowana. Kanapka ma nam ściekać po brodzie, brudzić ręce, plamić koszulę. Dlatego to danie tak chętnie jedzą dzieci  - śmieje się gość Czwórki. - Podstawą "Sloppy Joe" jest tradycyjna bułka drożdżowa, którą używamy do hamburgerów, do tego mielona wołowina, którą przygotowujemy z sosem z cebuli i pomidorów.

Posłuchaj
18:26 CZWORKA Nie na zarty - sloppy joe 30.01.2021.mp3 "Sloppy Joe" - przepis na kanapkę-weterana (Nie na-żarty/Czwórka)

Hamburger przyćmił sławę "Sloppy'ego Joe". Ale do dziś 17 marca Amerykanie obchodzą jego święto Bartek Kochman 

Kanapkę "Sloppy Joe" robi się ekspresowo - w różnych miejscach na świecie w oparciu o różne receptury. - W samej Ameryce Północnej istnieje kilka wersji tego dania - mówi gość audycji. - W Kanadzie mielone mięso serwuje się w bułkach do hot dogów. Tak samo jest w stanie Rhode Island, gdzie kanapkę serwuje się pod nazwą "dynamite sandwich". Zbliżone dania występują również w kuchni chińskiej ("roujiamo") oraz hinduskiej ("keema pav").

Sprawdź także
kotlet wegetarianizm 1200.jpg
Wegedyski zamiast wegeburgerów. Bezmięsne produkty o mięsnych nazwach

Sprawdź także:

Wegetarianie także mają swoją wersję "Sloppy'ego", do której zamiast mięsa używają soczewicy. Podają ją z awokado, zieloną sałatą, czerwoną cebulą i kiszonym ogórkiem. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Bartek Kochman (szef kuchni)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 17.16

kul


Czytaj także

Fish and chips - jak przyrządzić w domu brytyjską klasykę?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 09:30
Fish and chips, czyli ryba w panierce podawana z frytkami, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich potraw. Jak podkreśla mistrzyni kuchni Alicja Strasburger, każdy, kto wybrał się na Wyspy, powinien choć raz jej spróbować. - To kultowe danie - mówiła gość Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasza bulgur - ze wschodu na polskie stoły

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:46
Na Bliskim Wschodzie kasza bulgur znana jest i doceniana od blisko 4000 lat. To podstawowy składnik diety, obok ryżu, mieszkańców tamtych regionów. W ostatnich latach wkracza na polskie stoły. 
rozwiń zwiń