X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
Audio
  • Gdzie trafiają ubrania ze zbiórek? Teraz możemy to sprawdzić (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Co zrobić z ubraniami, których nie potrzebujemy? 

Darowizny można składać w kontenerach oznaczonych charakterystycznym logo, w ramach zbiórek charytatywnych, lub poprzez strony internetowe i pop-upy kolekcjonujące ubrania z drugiego obiegu. Ci, którzy zdecydują się przekazać swoje ubrania nie zawsze otrzymują informację, jaka ich część rzeczywiście trafia w ręce potrzebujących. Zofia Zochniak, pomysłodawczyni projektu UbraniaDoOddania.pl postanowiła stworzyć platformę, dzięki której ten proces stanie się bardziej transparentny. 

Możemy pomóc nie wydając ani grosza

Działania opierają się tu przede wszystkim na niesieniu pomocy wybranym akcjom charytatywnym bez konieczności inwestowania pieniędzy. - Wystarczy wejść na nasz portal i wybrać kampanię, którą chce się wesprzeć. Zapakowane ubrania odbierze kurier, którego zamówisz do wybranego przez siebie miejsca. Za każdy kilogram ubrań przekazujemy złotówkę na wybrany cel charytatywny - mówił Tomasz Bocian.

"Clear sourcing" - dzięki tej metodzie nic się nie zmarnuje

Po zważeniu ubrania poddawane są metodzie zwanej "clear sourcing" - dzieląc na pod kątem stopnia zużycia. Część z nich trafia na sprzedaż, z której środki przekazane są na cele charytatywne, inne będą stanowiły kolekcję upcyclingowy marki. - Różnica polega na tym, że dzięki platformie możemy śledzić co stanie się z naszymi rzeczami - dodawał gość Czwórki. 

System jest prosty, ale przed przekazaniem ubrań musimy spełnić pewne warunki. O tym rozmawialiśmy w rozmowie z gościem Czwórki. Mówiliśmy m.in. o tym, czy ubrania z kontenerów rzeczywiście trafiają do potrzebujących, jak działa rynek second hand w Polsce i jak dużo ma wspólnego z założeniami gospodarki rynku zamkniętego. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Bocian z platformy UbraniaDoOddania.pl

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 14.18

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń