Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
Audio
  • Gdzie trafiają ubrania ze zbiórek? Teraz możemy to sprawdzić (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Co zrobić z ubraniami, których nie potrzebujemy? 

Darowizny można składać w kontenerach oznaczonych charakterystycznym logo, w ramach zbiórek charytatywnych, lub poprzez strony internetowe i pop-upy kolekcjonujące ubrania z drugiego obiegu. Ci, którzy zdecydują się przekazać swoje ubrania nie zawsze otrzymują informację, jaka ich część rzeczywiście trafia w ręce potrzebujących. Zofia Zochniak, pomysłodawczyni projektu UbraniaDoOddania.pl postanowiła stworzyć platformę, dzięki której ten proces stanie się bardziej transparentny. 

Możemy pomóc nie wydając ani grosza

Działania opierają się tu przede wszystkim na niesieniu pomocy wybranym akcjom charytatywnym bez konieczności inwestowania pieniędzy. - Wystarczy wejść na nasz portal i wybrać kampanię, którą chce się wesprzeć. Zapakowane ubrania odbierze kurier, którego zamówisz do wybranego przez siebie miejsca. Za każdy kilogram ubrań przekazujemy złotówkę na wybrany cel charytatywny - mówił Tomasz Bocian.

"Clear sourcing" - dzięki tej metodzie nic się nie zmarnuje

Po zważeniu ubrania poddawane są metodzie zwanej "clear sourcing" - dzieląc na pod kątem stopnia zużycia. Część z nich trafia na sprzedaż, z której środki przekazane są na cele charytatywne, inne będą stanowiły kolekcję upcyclingowy marki. - Różnica polega na tym, że dzięki platformie możemy śledzić co stanie się z naszymi rzeczami - dodawał gość Czwórki. 

System jest prosty, ale przed przekazaniem ubrań musimy spełnić pewne warunki. O tym rozmawialiśmy w rozmowie z gościem Czwórki. Mówiliśmy m.in. o tym, czy ubrania z kontenerów rzeczywiście trafiają do potrzebujących, jak działa rynek second hand w Polsce i jak dużo ma wspólnego z założeniami gospodarki rynku zamkniętego. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Bocian z platformy UbraniaDoOddania.pl

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 14.18

ac

Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń