Polski Pakt Plastikowy. Czy uda się wyeliminować tworzywa sztuczne?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:30
Od lat 50. XX wieku na świecie wytworzyliśmy blisko 10 miliardów ton plastiku, które trafiły na wysypiska śmieci albo do oceanów. Ten problem, także w Polsce, zauważyli przedstawiciele biznesu, organizacje pozarządowe, świat nauki i konsumenci. Tak zawiązał się Polski Pakt Plastikowy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: birgl/Pixabay.com

Czytaj także
shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Na czym polega cyfrowa ekologia?

Jego celem jest zmiana naszego podejścia do materiału, jakim jest plastik. Sygnatariusze paktu mówią o ograniczeniach w produkcji tego tworzywa i jego wielorazowym użyciu. - Najwięcej plastiku produkuje się na opakowania, najczęściej jednokrotnego użytku. Produkujemy tego bardzo dużo, używamy właściwie "przez chwilę", a kiedy wyrzucamy, to najczęściej nie tam, gdzie powinniśmy - wyjaśnia Małgorzata Greszta, inicjatorka powołania Polskiego Paktu Plastikowego. - Z ekologicznego punktu widzenia to jest bardzo duże wyzwanie - dodaje.

Posłuchaj
19:48 [CZWORKA]CZWORKA (PCM) 16 październik 2020 plastik.mp3 Polski Pakt Plastikowy - co zapowiadają sygnatariusze porozumienia? (Ratujemy świat/Czwórka)

 

Zobacz także
shutterstock ekologia 1200.jpg
Czym mogą się pochwalić polskie ekomiasta?

Sygnatariusze paktu chcą odciążyć klimat do 2025 roku. - Postawiliśmy sobie 6 celów, jak jako biznes, we współpracy z innymi partnerami, chcielibyśmy zmieniać opakowania i zmierzyć się z wyzwaniami środowiskowymi - mówi przedstawicielka sygnatariuszy. - Te cele dotyczą zarówno pozbywania się nadmiernych opakowań, jak i  projektowania opakowań, tak by nadawały się do recyklingu. Będziemy pracować nad różnego rodzaju kampaniami, by podnieść atrakcyjność naszych działań - dodaje. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Greszta (inicjatorka powołania Polskiego Paktu Plastikowego i "Kampanii 17 Celów", Partner Zarządzająca CSR Consulting) 

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziura ozonowa. Dzięki nam jest coraz mniejsza

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 15:00
Rozmawiamy o odbudowywaniu dziury ozonowej oraz o tym, jakie działania uchroniły nas przed katastrofą ekologiczną.
rozwiń zwiń