Dziura ozonowa. Dzięki nam jest coraz mniejsza

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 15:00
Rozmawiamy o odbudowywaniu dziury ozonowej oraz o tym, jakie działania uchroniły nas przed katastrofą ekologiczną.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: 24Novembers/Shutterstock.com

Ta historia to świetny przykład, że jako ludzkość jesteśmy zdolni do stawiania czoła wielkim wyzwaniom i jednoczenia się w obliczu wspólnego zagrożenia. Szacuje się, że gdyby nie protokół montrealski, to dziura ozonowa do 2050 objęłaby całą planetę, prowadząc do globalnej katastrofy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi obecnie warstwa ozonowa zaczęła się odbudowywać i mimo że jest to proces powolny, to wszystko idzie w dobrym kierunku. Według prognoz ONZ warstwa ozonowa może się całkowicie zregenerować do 2060 roku.

Posłuchaj
19:35 czwórka ratujemy świat 18.08.2020.mp3 O dziurze ozonowej i tym, jak podjęliśmy z nią walkę, opowiada Marek Józefiak, Greenpeace Polska (Ratujemy świat/Czwórka)

 

Posłuchaj także:

Greenpeace Polska/Co się stało z dziurą ozonową?

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Józefiak (Greenpeace Polska) 

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza trwa. Polska zamienia się w step?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:34
Intensywne deszcze, które w ostatnich dniach dotknęły większość terenów Polski mogą sprawiać złudne wrażenie, że problem suszy został zażegnany. Jak przekonują naukowcy - nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzucili wszystko i wyjechali w las. "Okazało się, że zawsze tego chcieliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:40
Relaks na co dzień, i to w pobliżu wielkiego miasta? O tym marzyli bohaterowie wakacyjnego cyklu Czwórki, którzy porzucili życie w betonie, by zamieszkać blisko natury. - Wyprowadzka z miasta stała się dla nas planem na życie - mówi Monika, która wraz z narzeczonym porzuciła Warszawę i założyła "Las relaks". 
rozwiń zwiń