Nie wyrzucaj obierek - zrób z nich resztkowy bulion

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:28
- Wprowadź zasadę "zero waste" do swojego życia, a im szybciej, tym lepiej - nasza planeta już nie może czekać. Rozpoczyna się sprint w ratowaniu Ziemi, a on zaczyna się od nas - mówi Daria Rogowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ j.chizhe
ogrodnik 1200.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury


Zmiany klimatyczne niosą za sobą ogromne szkody, nawet niewielki wzrost temperatury to ogromny cios dla rolnictwa, dla zasobów wodnych i dla całej gospodarki. Cieplejszy klimat to wcale nie powód do radości. Globalne ocieplenie to krok w stronę katastrofy i musimy zacząć działać. Warto zacząć, choćby małymi krokami, stopniowo zmieniać swoje nawyki na lepsze i wprowadzić jeśli nie "zero waste", to przynajmniej "less waste".

 

Posłuchaj
17:43 _PR4_AAC_ratujemy_swiat_all_2020_11_13-15-07-59.mp3 "Zero waste" - zróbmy coś dla naszej planety (Ratujemy Świat/Czwórka)

Możemy żyć wg filozofii "5 R", czyli pięciu podstawowych zasad „zero waste”, który narodził się w Stanach Zjednoczonych  i "5 R" pochodzi od angielskich słów:

Refuse, czyli odmawiaj - odmawiaj wszystkiego, co jest zbędne. Nie otaczaj się tym, czego nie potrzebujesz, jeżeli już coś masz w domu, to warto tę rzecz wykorzystać, a nie rozglądać się za czymś nowym;

Reduce, czyli ograniczaj - w epoce konsumpcji warto zawsze ograniczyć ilość przedmiotów, które kupujemy, a korzystać z przedmiotów które mamy. Jeżeli mamy parę butów, która jest ok, to nie powinniśmy kupować nowej;

Reuse, czyli używaj ponownie - to zasada, która mówi o tym, żeby naprawiać, być kreatywnym, żeby znajdować sposoby na wykorzystywanie rzeczy, które pozornie wydają się już niepotrzebne;

Recycle, czyli segreguj śmieci - chyba już każdy wie, że śmieci trzeba segregować i każdy ma wiedzę, jak to robić;

Rot, czyli kompostuj - to zasada, która mówi, żeby odpady organiczne takie jak obierki, które zostają z gotowania, wykorzystać na przykład do użyźnienia ziemi.

Posłuchaj także:

Susza.jpg
Rekordowa susza - czy zabraknie nam wody?

Obierki można również wykorzystać w inny sposób. -  Można na przykład z nich ugotować kompot albo bulion resztkowy - radzi gość audycji. -  W zamrażalniku zbieram z całego tygodnia właśnie obierki i końcówki warzyw, które pozornie wydają się bezużyteczne. Potem robię z nich bulion.

A jak zacząć życie w stylu less waste?

- Chodzić z własną torbą na zakupy. Zamiast brać w sklepie oddzielną plastikową torebkę na przykład na jabłka, bierzmy ze sobą bawełniane woreczki wielokrotnego użytku, do których możemy takie produkty zapakować - tłumaczy ekspertka. - O ile to możliwe, unikajmy produktów pakowanych w plastik. Nie kupujmy wody w butelkach plastikowych - wodę można sobie wodę filtrować, a jeżeli chcemy mieć wodę gazowaną, to kupmy sobie syfon.

Czytaj także:

Również przy zakupie produktów spożywczych warto patrzeć, jak są pakowane. Kupując makaron czy płatki owsiane, wybierajmy te w torebkach papierowych, a jeżeli jest taka możliwość, kaszę i mąkę kupujmy na wagę.

A co ze środkami czystości? - Żel pod prysznic i mydło w płynie można zastąpić tradycyjnym mydłem w kostce. Już można też kupić szampon i odżywkę w kostce, a pastę do zębów w słoiczku lub w specjalnych tabletkach - mówi gość Czwórki. - Przy wyborze papieru toaletowego weźmy ten z makulatury. Zamiast kupować wiele różnych detergentów do czyszczenia, można je ograniczyć do jednego uniwersalnego. Najlepiej korzystać jednak z produktów naturalnych - lustra i okna można myć roztworem wody i octu, a do mycia wszelkich powierzchni użyć domowej pasty z sody oczyszczonej i olejków eterycznych. Dzięki temu mamy ekologicznie sprzątnięty dom i oszczędność w kieszeni.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Daria Rogowska (autorka bloga "ekocentryczka" i e-booka "Podstawy życia zero waste")

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Europejczycy mają głos - mogą zatrzymać wycinanie lasów amazońskich

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 19:38
Produkty z dodatkiem oleju palmowego, kawa czy kakao - w naszym koszyku codziennie lądują produkty, których uprawa jest powodem wycinania lasów deszczowych. Właśnie ruszyła kampania Together4Forests, która ma na celu zmianę naszych nawyków konsumenckich oraz przeciwdziałanie wylesianiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:30
W dzisiejszych czasach najważniejsza jest walka z kryzysem zdrowotnym, ale okazuje się, że dla wielu osób ekologia jest równie ważna jak pandemia.
rozwiń zwiń