Ekoplaner. Dobre nawyki na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 16:40
Lista noworocznych postanowień zazwyczaj jest długa i obiecująca. Dobrze jeśli uwzględnia troskę o planetę, bo jeśli chcemy, żeby w nowym roku świat zaczął zdrowieć, zmiany musimy wprowadzić od zaraz - a najlepiej acząć od siebie i od swoich nawyków. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Zobacz
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

- Aby zwiększyć szanse na skuteczne i długotrwałe realizowanie postanowień, najlepiej zapisać je na kartce. Trzymanie ich w głowie to o wiele za mało, żeby osiągnąć wytyczony cel - mówi Gosia Gorczyńska, autorka planera "Familiowo". - Zanim stworzymy taki plan, pochylmy się nad różnymi aspektami naszego życia i wyznaczmy sobie realistyczne "mikrocele".

Posłuchaj
04:12 CZWORKA Ratujemy swiat - ekoplaner 01.01.2021.mp3 Ekoplaner na 2021 rok (Ratujemy Świat/Czwórka)

Sprawdź także
ekologia lunchbox 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

Planer umieszczamy w widocznym miejscu - na lodwóce, na lustrze albo na wygaszaczu ekranu w telewizorze. I przejdź do działania. - Najprościej zacząć od planowania posiłków, a co za tym idzie od robienia zakupów. Przemyślana lista sprawunków to pierwszy krok do życia w stylu zero waste - tłumaczy gość Czwórki.  

Posłuchaj:


Czytaj
shutterstock Followtheflow dom ogród rośliny 1200.jpg
Domowy ogród. "To połączenie zajęć praktycznych i terapii"

Ogranicz używanie plastikowych jednorazówek, zacznij oszczędzać wodę, segreguj śmieci, nie marnuj jedzenia, wybieraj produkty lokalne i sezonowe. Naucz się dzielić z innymi. Idea "sharingu" zyskuje coraz więcej zwolenników. Wymieniamy się książkami, zabawkami dla dzieci, ubraniami, a nawet jedzeniem. I to jest do dobra dobra praktyka na 2021 rok. - Zachęcam, by łączyć nawyki proekologiczne z innymi aspektami naszego życia. Zamiast autem, zacznijmy jeździć rowerem. Kiedy wybieramy się na spacer do lasu, zabierzmy ze sobą worek na śmieci. A jeśli mamy ochotę spędzić czas z rodziną w domu, obejrzyjmy wspólnie film poświęcony ratowaniu świata, który nie tylko będzie źródłem wiedzy, ale też uwrażliwi nasze dzieci na potrzeby śrdodowiska - dodaje rozmówczyni Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 01.01.2021

Godzina emisji: 14.45

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatu. Czy jesteśmy na początku końca?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 22:21
- Mamy szansę, żeby zahamować zmiany klimatu,  jeżeli tylko wystarczy nam solidarności i chęci. Przede wszystkim zaś, jeżeli zgodzimy się na ograniczenia naszych luksusów - mówi glacjolog dr Jakub Małecki. - Prawdą niestety jest, że to konsumpcja powoduje w ogromnym stopniu dewastację przyrody.
rozwiń zwiń