Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/satit sewtiw

shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Woda, którą mamy w kranach najczęściej pochodzi z "ujęć wód płynących", czyli rzek. Zdarza się też, że pobierana jest z jezior, czy zbiorników sztucznych, jednak najczystsza woda wydobywana jest z ujęć podziemnych. - W niektórych miejscach na świecie zdarza się, że woda wydobywana jest z mórz, ale na dłuższą metę odsalanie takiej wody byłoby w Polsce nieopłacalne - mówi edukator Wojciech Dreiseitel, koordynator zespołu Hydropolis. 

Posłuchaj
05:12 _PR4_AAC 2021_03_22-12-14-54.mp3 Skąd bierze się woda w naszych kranach? (Stacja Nauka/Czwórka) 

SPRAWDŹ TAKŻE Dzień drzemki w pracy - jest lepsza niż kawa

Nawet, jeśli wodę pobiera się z rzeki, jak w przypadku wielu polskich miast, najczęściej nie jest ona od razu zdatna do picia. Żeby trafić do naszych domów, musi ona przejść szereg procesów technologicznych. - W przypadku Wrocławia są dwa duże zakłady produkcji wody, ale ich procesy, które w nich zachodzą nieco się różnią - wyliczał ekspert. Jak tłumaczył, w jednym z nich woda trafia do gruntów, przesiąka przez nie, dzięki czemu naturalnie się oczyszcza, a potem trafia do studni, których na tym obszarze jest ponad pięćset. Następnie woda przepompowywana jest do stacji uzdatniania. - Ma cechy wód podziemnych, czyli troszkę za dużo żelaza, manganu, które trzeba usunąć - wyliczał gość Czwórki. - Gdy woda jest już zdatna do picia, pod bardzo wysokim ciśnieniem systemem rur trafia do naszych domów i mieszkań. 

Posłuchaj także:

Zdaniem eksperta w samym Wrocławiu produkuje się niecałe 150 tys. metrów sześciennych wody na dobę. - Jak się okazuje to mniej więcej tyle samo co w Nowym Jorku w około kwadrans - wyliczał ekspert Hydropolis.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 12.18

kd

Czytaj także

Kompostowanie dzieje się samo, ale warto zaprosić dżdżownice

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:51
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recykligu. A recykling to jedna z głównych idei przyświecających działaniom zmierzającym do ocalenia naszej planety. Resztki naturalne warto rozkładać w kompostownikach i wykorzystywać do nawożenia roślin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń