Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
- Mimo pandemii koronawirusa nadal uważam, że to katastrofa ekologiczna jest dziś naszym największym zagrożeniem - przekonuje Andrzej Graul, autor e-booka "Schorowana Matka Ziemia". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ThomasWolter/pixabay.com
ogrodnik 1200.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

W przededniu ekokatastrofy

Ziemia od tysięcy jest naszym domem, który zapewnia nam niezbędne do przetrwania wartości odżywcze, pozwala się nam namnażać i pożytkować naszą energię. Dwieście lat temu zaczęliśmy ją coraz szybciej i coraz zachłanniej eksploatować. Pobieramy coraz więcej energii i konsumujemy coraz więcej potrzebnych substancji. Do tego wytwarzamy mnóstwo toksyn i śmieci, i jesteśmy coraz bliżej ekologicznej katastrofy.

Posłuchaj
17:08 [CZWORKA]Ratujemy swiat 20 listopad 2020 eko.mp3 Andrzej Graul o tym, jak uzdrowić Matkę Ziemię (Ratujemy świat/Czwórka) 

Przede wszystkim jest ona związana z kryzysem klimatycznym, wywołanym globalnym ociepleniem, które powstało na skutek przemysłowej działalności człowieka i wynikającej z niej nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Pozostałe objawy nadchodzącej katastrofy to między innymi: zanieczyszczone źródła wody pitnej i oceany, wylesianie, dynamicznie rozwijający się proces pustynnienia, masowe wymieranie gatunków oraz zakwaszenie oceanów - mówi Andrzej Graul. 

Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Musimy wreszcie zrozumieć, że to od nas zależy przyszłość planety i trzeba zrobić wszystko, aby nie spełnił się najgorszy scenariusz Andrzej Graul

Życie jak film katastroficzny

Wszystkie te objawy łączą się w wielopłaszczyznowym układzie sprzężonym i wzajemnie się wzmacniają. - Dziś mamy do czynienia z walką żywiołów, którą dotąd mogliśmy oglądać w wysokobudżetowych filmach katastroficznych z Hollywood - opowiada gość Czwórki. - Na przykład pożary lasów w Australii, w wyniku których zginęło ponad miliard przedstawicieli różnych gatunków zwierząt. W ostatnich dniach w Amerykę uderzył huragan Iota o najwyższym spotykanym poziomie 5. Takich anomalii pogodowych będzie znacznie więcej - zapowiada rozmówca Kasi Dydo.

Posłuchaj także:

Andrzej Graul przyznaje jednak, że istnieje mnóstwo pożytecznych zmian, które możemy wprowadzić do naszego życia, aby pomóc Ziemi wyzdrowieć. - W tym procesie naprawdę liczą się jednostkowe działania, to, co robimy i jak wybieramy. Zachęcam do tego, żeby w pierwszym etapie zrezygnować z jedzenia mięsa, a w dalszych - z używania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. A jeśli ktoś nie jest w stanie pokusić się o tak radykalny krok, bo wiem, że nie jest to łatwe, to zawsze może ograniczyć spożywanie posiłków mięsnych - dodaje. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Graul (autor e-booka "Schorowana Matka Ziemia")

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń