Polskie Radio
Section05
emisja gazów

"Urzędnicy UE są usłużni wobec środowisk finansowych". Marian Kowalski o systemie handlu emisjami CO2

- Chodzi o gigantyczne pieniądze. Polska nie ma możliwości szantażu na tym odcinku. Premier zasygnalizuję sprawę, ale brukselska biurokracja jest usłużna wobec środowisk finansowych - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas szczytu Rady Europejskiej zaproponuje zmianę systemu handlu emisjami CO2.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA emisja co2 Unia Europejska emisja gazów Mateusz Morawiecki ETS

COP26 Przelot w "fatalnym wizerunkowo momencie". Płomecka o podróży szefowej KE

- Ursula von der Leyen próbuje się tłumaczyć, ponieważ informacje o przelotach przewodniczącej Komisji Europejskiej pojawiają się w fatalnym wizerunkowo dla Brukseli momencie, właśnie w czasie trwania konferencji klimatycznej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska USA emisja gazów klimat ekologia Świat w południe emisja co2 Ursula von der Leyen

Inicjatywa dot. metanu. Wielu czołowych emitentów, w tym Chiny, Rosja i Indie, wciąż do niej nie dołączyło

Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ameryka USA Stany Zjednoczone klimat emisja gazów globalne ocieplenie ekologia Nord Stream 2

"Należy zmniejszać poziom emisji gazów cieplarnianych"

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna, a także Antarktyda odnotowały najwyższe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremalnych zjawisk będzie coraz więcej. Grecja, Turcja, włoska Sardynia czy zachodnie stany USA zmagały się lub zmagają z ogromnymi pożarami, a mieszkańcy Belgii czy Holandii padli niedawno ofiarą niszczycielskich powodzi. 
Zobacz więcej na temat:  klimat geologia Ziemia Europa emisja gazów Magdalena Skajewska ŚWIAT

ANALIZA Nowy system handlu emisjami dla transportu i ogrzewania w budynkach. Skokowy wzrost kosztów

Komisja Europejska chce szybciej zmniejszyć emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Pomysł KE na redukcję emisji CO2 polega na ograniczeniu podaży odpowiednich zezwoleń. Oprócz tego emisje z żeglugi wewnątrzunijnej i rejsów do Europy zostałyby dodane do istniejącego unijnego systemu handlu emisjami, podczas gdy nowy, oddzielny system zostałby uruchomiony dla sektora transportu i systemów grzewczych w budynkach. Grozi to skokowym wzrostem kosztów utrzymania budynków dla gospodarstw domowych. Propozycje KE zostaną oficjalnie przedstawione 14 lipca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS

Zeroemisyjna komunikacja miejska

Wykorzystuje do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru i nie wytwarza gazów cieplarnianych. W teorii wszystko wygląda ślicznie! Jak jest w praktyce? Wsiadamy do środka autobusu zeroemisyjnego i jedziemy do Grudziądza! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochody elektryczne samochód autobus kierowca kierowcy komunikacja miejska Grudziądz regiony POLSKA społeczeństwo mercedes elektromobilność spaliny emisja co2 emisja gazów

"Kapitał i praca": PRE_COP24 o swobodzie wyboru źródeł energii

W Parlamencie Europejskim w Brukseli na dwa miesiące przed planowanym w Katowicach szczytem klimatycznym ONZ odbyła się konferencja "Społeczny PRE_COP24. Polska droga do czystego środowiska", podczas której przedstawiono polskie postulaty dotyczące przyszłości polityki klimatycznej. - Chcielibyśmy, żeby zostało wdrożone Porozumienie Paryskie, które dla Polski jest korzystnym rozwiązaniem – mówił w audycji "Kapitał i praca” w Polskim Radiu 24 Dariusz Trzcionka, przewodniczący związku górniczego KADRA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska emisja co2 emisja gazów