Polskie Radio
Section05
emisja gazów

WYWIAD Redukcja emisji CO2. Minister klimatu: ten cel nie jest wiążący dla Polski

- Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska emisja co2 emisja gazów klimat Komisja Europejska

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe; polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. - Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne - powiedział europoseł Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Parlament Europejski Unia Europejska dwutlenek węgla emisja co2 emisja gazów

Wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Miliard złotych w nowej edycji programu "Ciepłe mieszkanie"

Na wymianę kopciuchów w budynkach wielorodzinnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć 1 mld zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Nowa edycja programu "Ciepłe mieszkanie" ma ruszyć w trzecim kwartale 2023 r. - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

Unia zaostrza kryteria emisji metanu. "Rozporządzenie uderzy przede wszystkim w Polskę"

Tylko jedność wszystkich środowisk politycznych w Polsce może zapobiec katastrofie gospodarczej, która nastąpi po wejściu w życie rozporządzenia metanowego w brzmieniu przygotowywanym przez Zielonych w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA metan węgiel Unia Europejska rozporządzenie emisja gazów Europa energetyka

Niemieckie koncerny motoryzacyjne. Korea Płd. nałoży gigantyczną karę za manipulację emisjami

Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami Diesla - uznał urząd antymonopolowy Korei Południowej. Trzem koncernom urząd planuje wymierzyć łączną grzywnę w wysokości 42,3 mld wonów (33,48 mln dolarów).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja bmw mercedes volkswagen emisja gazów Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

PORADNIK Program "Czyste powietrze": zostało 48 dni na wymianę kopciuchów w Warszawie. Potem staną się nielegalne

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" złożono ponad 519 tys. wniosków na kwotę ponad 9,6 mld zł dofinansowania - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodano, że ponad 3,7 mld zł wypłacono beneficjentom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

PORADNIK Cztery lata programu "Czyste powietrze". Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie

Poprawa jakości powietrza w Polsce to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, przed jakim stoi obecnie nasz kraj. Dla osiągnięcia tego strategicznego celu wdrażanych jest równolegle kilka rządowych projektów wsparcia finansowego, w tym zwłaszcza sztandarowy, wieloletni program priorytetowy "Czyste powietrze", którego realizację rozpoczęto 19 września 2018 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

"Zawieszenie ETS to lepszy sposób". Premier Morawiecki wskazał, jak można obniżyć koszty energii

- Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - ocenił premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przed przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki energetyka GOSPODARKA ekonomia ETS emisja co2 emisja gazów Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen polityka

Mateusz Morawiecki "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Komisja Europejska emisja co2 emisja gazów energetyka bezpieczeństwo energetyczne

ANALIZA Na świecie lawinowo rosną koszty klimatyzacji. Naukowcy i architekci opracowują alternatywy

Przez Europę przechodzi fala upałów. Podwyższone temperatury zachęcają do intensywnego użycia klimatyzatorów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie 3,6 miliarda urządzeń chłodniczych, a liczba ta rośnie co sekundę o 10 urządzeń. Koszty chłodzenia rosną na świecie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS klimatyzacja klimat energia elektryczna