Jazda quadem. Z jaką kategorią prawa jazdy? Od jakiego wieku?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 17:25
Jako że pogoda skłania do wyciągnięcia z garaży quadów, w "Bezpiecznej Jedynce" przyjrzeliśmy się tego typu pojazdom. Jazda nimi daje dużo frajdy, ale może być także bardzo niebezpieczna. Jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby legalnie poruszać się quadem? Jakie są przepisy i zasady bezpieczeństwa dotyczące właśnie tego pojazdu? 
Quad to pojazd z napędem na tylne lub wszystkie koła
Quad to pojazd z napędem na tylne lub wszystkie kołaFoto: Shutterstock/Andrew Angelov
  • Pierwsze quady miały trzy koła i zostały szybko wycofane z produkcji ze względu na duże niebezpieczeństwo.
  • Obecne quady są bezpieczniejsze, ale aby nimi kierować, należy posiadać odpowiednie uprawnienia oraz znać przepisy ruchu drogowego. 
  • Jeżeli chcemy poruszać się tego typu pojazdem, to zawsze pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa oraz o zdrowym rozsądku. 

Quad, inaczej wszędołaz albo pojazd ATV, to pojazd czterokołowy najczęściej, choć są też sześcio- i ośmiokołowe. Pojazd niezadaszony, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. Wyróżniamy quady sportowe, terenowe i rekreacyjne.

- Quad w swoim pierwowzorze pochodzi od motocykla - mówi w Programie 1 Polskiego Radia instruktor Polskiego Związku Motorowego Jacek Bujański. - Ktoś w latach siedemdziesiątych zastąpił tylne koło ośką sztywną, zamontował tam dwa koła i z przodu, rozszerzając widelec, spowodował, że zmieściła się taka balonowa opona. Pojazdy trójkołowe okazały się śmiertelną pułapką, dlatego w Stanach Zjednoczonych zabroniono ich produkcji i dystrybucji - podkreśla. 

Czytaj też: Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

- Na początku lat osiemdziesiątych, czyli około 40 lat temu, dołączono z przodu zawieszenie z drążkami kierowniczymi. Kierownica, obracając się, przenosi skręt przy pomocy tych drążków na przednie koła. Początkowo te pojazdy wyposażone były w zwykły silnik motocyklowy. Dzisiaj quady biegowe, z silnikami podobnymi do motocykla, są tylko w sporcie. Natomiast quad czteronapędowy ma automatyczną przekładnię. Jest to przekładnia podobna w konstrukcji do [tej ze] skutera - tłumaczy instruktor. 

Jakie prawo jazdy na quada? 

Choć są tacy, którzy uważają, że quadem można jeździć przez cały rok, to jednak w okresie wiosennym i letnim jest ich na drogach, czy też bezdrożach, najwięcej. Zanim wsiądziemy na taką maszynę, trzeba przypomnieć sobie o wymogach, jakie należy spełnić, i pamiętać o uprawnieniach. 

- Jeśli chodzi o quady, mamy dwie grupy. Jest to czterokołowiec ciężki i czterokołowiec lekki - mówi w "Bezpiecznej Jedynce" nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Jeśli chodzi o czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie "prawko" należy mieć ukończone 14 lat, a więc tutaj rozstrzygamy też kwestię, kto może jeździć, jeżeli chodzi o wiek. Przejść badania lekarskie, ukończyć kurs. No i oczywiście zdać egzamin - wyjaśnia funkcjonariusz.

Czytaj także: "Bezpieczna Jedynka". Sen i odpoczynek ważne dla kierowców

- Natomiast aby poruszać się czterokołowcem ciężkim, czyli tu już mówimy o tych poważnych maszynach o często bardzo dużej mocy, to mówimy o uprawnieniach w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kategorii B1 może ubiegać się osoba, która ukończyła 16 lat, oraz 18 w przypadku kategorii B. Przypomnijmy, że kategorie C, D i T nie uprawniają do prowadzenia czterokołowca. Z wyjątkiem tego, o którym wcześniej mówiliśmy, czyli czterokołowca lekkiego - dodaje. 

Po jakich drogach można poruszać się quadem?

- Tak naprawdę możemy poruszać się po drogach publicznych tam, gdzie obowiązuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Oczywiście mówimy też o drogach lokalnych oraz o drogach prywatnych bardzo często. Natomiast każdy czterokołowiec musi być przede wszystkim zarejestrowany i posiadać obowiązkowe OC - podkreśla nadkomisarz Robert Opas.

Przypomina także, że nie możemy poruszać się drogami leśnymi. - Chyba że są one oznakowane odpowiednimi drogowskazami, ale są to sytuacje wyjątkowo rzadkie. Nie możemy też jeździć po wałach przeciwpowodziowych oraz wzdłuż korony wałów. Tutaj mówimy nie tylko o ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale też o ustawie o ochronie przyrody i o ustawie Prawo wodne. Kontrola tych obszarów to przede wszystkim zadanie straży leśnej i funkcjonariuszy parku, którzy mają jak najbardziej prawo do kontroli tych użytkowników dróg - mówi gość Jedynki. 

Quadem, obojętnie, czy jest to czterokołowiec lekki, czy ciężki, nie możemy się także poruszać po drogach szybkiego ruchu, czyli mówimy o autostradach i o drogach ekspresowych. 

- No i kwestia jeszcze bardzo istotna, czyli kask ochronny. Jest to troszkę bardziej stabilny sprzęt niż motocykl, ale zdarzają się niestety wypadki z udziałem tych pojazdów, a wywrotka może być równie tragiczna jak na motocyklu - przestrzega. 

W "Bezpiecznej Jedynce" także relacja ze szkolenia w jeździe na quadzie żołnierzy Straży Granicznej, bo jak mówi starszy chorąży sztabowy Tomasz Kowalczyk, jazda quadem wymaga pewnych umiejętności, które warto zdobyć pod okiem doświadczonego instruktora.


Posłuchaj
12:45 Jedynka/Bezpieczna Jedynka 12 kwiecień 2024 17_11_48.mp3 Jazda quadem. Z jaką kategorią prawa jazdy? Od jakiego wieku? (Bezpieczna Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 12.04.2024 

Godzina emisji: 17.10

kh/kk/wmkor