"100 kaw ze św. Janem Pawłem II". Rozmowy, które inspirują

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:19
Mariola Cisielska realizuje projekt "100 kaw ze św. Janem Pawłem II". To cykl, w ramach którego chce przeprowadzić 100 rozmów o nauczaniu papieża Polaka i jego wpływie na życie konkretnych osób.
Audio
  • Audycja specjalna - w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II (100 kaw, 100 rozmów na 100-lecie/Czwórka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: shutterstock/ Alessia Pierdomenico

Autorka rozmawiała o nauczaniu Papieża z młodymi ludźmi, którzy wraz z nią analizowali teksty Jana Pawła II. Wszystkie rozmowy przeprowadzane były przy… kawie. - Pomyśleliśmy, by uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II, która przypada 18 maja. Od słowa do słowa pomyśleliśmy, by zacząć spotykać się na 100 dni przed jego urodzinami, czyli jeszcze w lutym. A kawa daje pewną swobodę w konwersacji, warunkuje atmosferę rozmowy - wspominała autorka projektu. Jak tłumaczyła, podczas tych rozmów najbardziej zaskoczyła ją ponadczasowość tekstów Jana Pawła II. - Młodzi, kilkunastoletni ludzie, z którymi rozmawiałam tłumaczyli, że mają wrażenie, jakby te teksty pisane były wczoraj, a nie kilkadziesiąt lat temu - mówiła Mariola Ciesielska. - Często mówili, że odnoszą je do swoich własnych trosk i problemów.

Jak podkreślała, wciąż wielu młodych ludzi inspiruje się dorobkiem Jana Pawła II. - Sama wciąż ich spotykam. Choć trzeba przyznać, że wielu z nich zna go od strony "pomnikowej". Wiedzą, że to był wielki Polak, ale nie sięgają do jego nauk. Odkrycie dla nich stanowi fakt, że jego teksty są uniwersalne i ponadczasowe - tłumaczyła rozmówczyni Weroniki Puszkar. - To wynik tego, że dziś, już w wielu domach, nie sięga się już do tego nauczania i młodzież nie jest do tego przyzwyczajona. Nauk Jana Pawła II trzeba dziś szukać, ale warto to robić. 


"Jan Paweł II. Papież Polak" – serwis specjalny Polskiego Radia "Jan Paweł II. Papież Polak" – serwis specjalny Polskiego Radia

W programie rozmawialiśmy także z młodymi ludźmi, którzy jednak wciąż pamiętają papieża. - Znam go głównie z opowieści, książek i filmów, ale zapamiętałam moment jego śmierci. Miałam 7 lat, i już wtedy bardzo mocno to przeżyłam. Choć byłam dzieckiem, wiedziałam, że wydarzyło się coś ważnego, coś po czym świat będzie teraz inny - opowiadała Agata Raniszewska.

A czy zainteresowanie Janem Pawłem II wśród młodszego pokolenia, zauważają też ci, którzy od lat, co roku poświęcają czas Ojcu Świętemu? Sprawdziliśmy to łącząc się z organizatorami XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000, które planowane jest na 6 czerwca. W tym nietypowym roku będzie to "Lednica w domu".

Poznaliśmy także zwycięzcę quizu związanego z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: 100 kaw, 100 rozmów na 100-lecie 

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Mariola Ciesielska (Duszpasterstwo Akademickie "Martyria", pomysłodawca projektu "100 kaw ze św. Janem Pawłem II")

Data emisji: 18.05.2020

Godz. emisji: 20.05

kd/pj

Czytaj także

XVIII Dzień Papieski. O Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:20
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ma za zadanie upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
rozwiń zwiń