Czwórka na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich. "Tu liczy się atmosfera"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 15:51
Zapraszamy na kolejne specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Czwórka pojawiła się w Lądku Zdroju, na trasie Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. - To jedno z najbardziej wymagających biegowych wyzwań w Polsce - mówił Rafał Kot, który zwyciężył na dystansie 240 km. 
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Czwórka była na miejscu
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Czwórka była na miejscuFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

dolnośląski festiwal biegów terzoni 1200.jpg
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Czwórka w Lądku Zdroju!

W sobotnim specjalnym wydaniu audycji "Rozbiegani" przenieśliśmy się do Lądka Zdroju. Rozmawialiśmy m. in. z organizatorami Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. W Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II w Lądku-Zdroju mówiliśmy o najdłuższych, a zarazem najtrudniejszych trasach na biegu i dotychczasowych rekordzistach trasy. 

Posłuchaj
54:01 2020_07_18 13_05_54_PR4_Rozbiegani.mp3 Jesteśmy na mecie Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego 2020 (Rozbiegani/Czwórka)

etapowa triada karina terzoni 1200.jpg
Biegowa triada. Czwórka w Krościenku nad Dunajcem

Czwórka pojawiła się m.in. na najbardziej hardkorowym dystansie - 240 km. Zwycięzcą tegorocznego biegu, już po raz trzeci, był Rafał Kot, popularny "Góral z Mazur", jeden z najlepszych ultramaratończyków górskich w północnej Polsce. - To jedno z najbardziej wymagających biegowych wyzwań w Polsce - tłumaczył sportowiec, ale jak podkreślał, w tej imprezie nie chodzi wyłącznie o sportową rywalizację. - Liczy się też atmosfera, która sprawia, że chce się tu wracać - mówił Rafał Kot. Opowiadał także o przygotowaniach do biegu i strategii na trasie. - Im lepiej jesteśmy przygotowani, tym mniej niespodzianek. Ważne więc, by mieć pod ręką koszulkę czy buty na zmianę - tłumaczył. - Podczas takich długich dystansów nie może zabraknąć żeli czy batonów energetycznych, ale to nie jest podstawa. Przychodzi moment, gdy mamy dość słodkości, wówczas trzeba zjeść "normalny posiłek" - mówił, zdradził też, jak skupić się i "wygrywać zawody głową". - Bieg w nocy wygląda zupełnie inaczej niż w czasie dnia, spektrum myśli podczas każdego z tych zawodów jest inne, ale bardzo szerokie - tłumaczył sportowiec. 

Czytaj także

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. M. Kulik/Czwórka Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. M. Kulik/Czwórka

Byliśmy też na mecie dystansu półmaratońskiego. - Nie miałam żadnej strategii biegowej, biegłam "na spontanie", ale nie sądziłam, że będzie tak ciężko - mówiła Emilia Mazek, która jednak zdołała wygrać na dystansie 21 km. W plenerowym studiu Czwórki zagościł też "Biegowy Wariat", czyli Artur Kobuszewski. - Chciałem wziąć udział w biegu dla większej liczby ludzi, przyjechaliśmy i powalczyliśmy - wspominał. I jak podkreślał, trasa tegorocznego Dolnośląskiego Biegu była trudna, głównie ze względu na warunki. - Tak, pierwsze osiem kilometrów to była rzeźnia, ale przez ostatnie 5 tygodni trenowałem w okolicach Warszawy w Lasku Bielańskim. Biegając wyłącznie po mieście nie dałbym rady przygotować się do biegu górskiego - zdradzał swoje sposoby na przygotowanie Artur Kobuszewski. 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. M. Kulik/Czwórka Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. M. Kulik/Czwórka

Kolejnym gościem Czwórki był Rafał Bielawa, który pokonał tym razem 88 km, ale w swoim dorobku ma m.in. 444 km w 82 godz. 46 min. i rekord Głównego Szlaku Sudeckiego. - Wyjadę z Lądka bardzo zadowolony, po długiej kontuzji to był dobry powrót, myślę, że sezon dla mnie dopiero się otwiera - mówił sportowiec.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Rafał Kot, Rafał Bielawa, Emilia Mazek, Artur Kobuszewski (biegacze, uczestnicy róznych dystansów Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 13.15

kd

Czytaj także

Julita Kotecka i Paweł Nerek o tym, jak biegać po pustyni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 14:50
- Przygotowując się do biegu na pustyni trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie pustynnego terenu oraz ekwipunek, z którym zazwyczaj nie trenuje się na co dzień - radzą Julita Kotecka-Nerek i Paweł Nerek z Fitbodies.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skyrunning. Jak biega się pośród chmur?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:19
Ich trasy biegną po ścieżkach technicznych, na dużych wysokościach i poza szlakami - biegi skyrunningowe to wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy górskich. - To wymaga dużych umiejętności górskich i ogromnego skupienia - mówią Natalia Tomasiak i Kasia Solińska, skyrunnerki.
rozwiń zwiń