Marek Rybiec: 4 Deserts biegnie się głową, nie nogami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 18:00
- Do tego biegu przygotowywałem się głównie w Lesie Kabackim - zdradza gość Kariny Terzoni. - Swoim udziałem w 4 Deserts chciałem pokazać, że każdy, kto biega, może się do takich biegów w ciągu kilkunastu miesięcy przygotować - dodaje. 
Audio
  • Marek Rybiec opowiada o biegach 4 Deserts (Rozbiegani/Czwórka)
Marek Rybiec
Marek Rybiec Foto: Marek Rybiec/archiwum prywatne

W ciągu sześciu dni zawodnicy 4 Deserts na każdej z tras mieli do pokonania 250 kilometrów. Codziennie dystans 40-, raz 90-kilometrowy, w zależności od etapu: po piaskach Sahary, kamieniach Gobi, słonych skałach Atakamy i lodzie Arktyki. Marek Rybiec swój udział w biegu połączył ze zbiórką pieniędzy dla Hospicjum Świętego Krzysztofa w Warszawie.

- W tego typu biegach biorą udział zawodowi sportowcy czy ludzie, dla których sport jest najważniejszy w życiu, są np. trenerami. Jednak oni stanowią tylko 10-15% uczestników - mówi Marek Rybiec. - Reszta to ci, którzy chcą zrobić coś zwariowanego - dodaje.

Gość Kariny Terzoni podkreśla, że niezbędne jest przygotowanie kondycyjne, ale dużo ważniejsze jest to psychiczne, bo jego zdaniem "biegnie się głową, nie nogami". Zdradza, że podczas 4 Deserts przydało mu się doświadczenie zawodowe, menadżerskie, ale i to sportowe wykorzystuje w biznesie. 

Cykl biegów 4 Deserts prowadzi przez najtrudniejsze warunki świata: upały, deszcze, duże różnice przewyższeń, piasek, śnieg, mrozy. - Dla mnie Atakama była najtrudniejsza, ale najpiękniejsza - mówi Marek Rybiec. - Biegi odbywały się na dużej wysokości, wysoka temperatura w dzień i niska w nocy, do tego trudny teren - wymienia.

Jakie wymagania stawiają uczestnikom organizatorzy biegów? Co należy mieć w plecaku? Co najpiękniejszego przywozi się z takich biegów? I jak biega się w śniegu po kolana? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 


Marek Rybiec i Kamila Terzoni w Czwórkowym studiu. Fot. Paweł Malinowski/Czwórka Marek Rybiec i Kamila Terzoni w Czwórkowym studiu. Fot. Paweł Malinowski/Czwórka

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Marek Rybiec (uczestnik biegu 4 Deserts, współorganizator zbiórki dla Hospicjum Świętego Krzysztofa w Warszawie)

Data emisji: 5.1.2018

Godzina emisji: 10.16

pj/kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yared Shegumo: żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
Yared Shegumo w tym roku po raz drugi został mistrzem Polski w maratonie. - Jeśli chcę coś osiągnąć, przejść na wyższy poziom, muszę walczyć. Żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie - przekonuje gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Bielawa: w biegu trzeba mieć "czystą głowę"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 14:40
- W ciągu roku na treningach przebiegam mniej więcej 6 tysięcy kilometrów. Ale wiem też, że zbyt mocne dążenie do celu może czasami przynieść więcej szkód niż zysków - mówi ultramaratończyk Rafał Bielawa.
rozwiń zwiń