Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Soft Light

Czytaj także:
shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

W Polsce takie kierunki studiować można na Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojenne, Akademii Wojsk Lądowych czy lotniczej akademii Wojskowej. To placówki idealne dla tych, którym marzy się prowadzenie czołgu, albo po prostu - kariera wojskowa. Każda z nich ma inną specyfikę, na przykład szkoła w Dęblinie przygotowuje studentów do bycia żołnierzami zawodowymi oraz kandydatów na żołnierzy zawodowych dla potrzeb polskich Sił Zbrojnych, a także personel lotniczy dla służb cywilnych. Zaś WAT to uczelnia techniczna, cywilno-wojskowa. By dostać się na jedną z nich sama matura nie wystarczy, warto mieć także świetną kondycję. 

Posłuchaj
53:10 Czwórka/strefa Studenta uczelnie wojskowe 19.01.2021.mp3 Jak studiuje się na wojskowych uczelniach? (Strefa studenta/Czwórka) 

Studia wojskowe w Polsce trwają od pięciu do sześciu lat, a dostanie się do grona żaków nie jest łatwe. - Test sprawnościowy składa się z kilku etapów, m.in. podciągnięć na drążku i biegu. Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie kondycji i ogólnej motoryki kandydatów - opowiadał Michał Bojsza, student elektroniki na warszawskiej WAT. - Potem, oprócz "tradycyjnej" nauki mamy szkolenia w zakresie rzemiosła wojskowego. Do tego służy nam odpowiednia infrastruktura, czyli poligony, a także symulatory przeróżnych sytuacji taktycznych - tłumaczył gość Czwórki.

Shutterstock studenci online lekcje 1200.jpg
Lokum dla studenta w czasach pandemii

Czytaj także:

Na wojskowych uczelniach świetnie odnajdują się także kobiety. - Gdy pierwszy raz założyłam mundur, poczułam dumę. Dziś w ramach studiów współpracujemy w wieloma specjalistami, posługujemy się skomplikowanym sprzętem i łamiemy stereotypy dotyczące żołnierzy. To nieprawda, że żołnierz cały czas wyłącznie biega po poligonie - mówiła Aleksandra Szczegielniak-Rekiel, która na warszawskiej WAT studiuje kryptologię i bezpieczeństwo. 

Czytaj także:

Studenci noszą mundur od pierwszego dnia edukacji. - Rozpoczynamy podstawowym szkoleniem wojskowym, które trwa niecałe dwa miesiące i kończy się przysięgą wojskową. Wówczas jesteśmy już pełnoprawnymi żołnierzami - mówił Michał Bojsza. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: starszy kapral podchorąży Michał Bojsza (student WAT), sierżant podchorąży Aleksandra Szczegielniak-Rekiel (student WAT), kapral podchorąży Kacper Tarka (student WAT)

Data emisji: 21.01.2021

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Zagraniczne studia od stycznia? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:11
Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na europejskie uczelnie. Wiele uczelni wprowadziło możliwość rozpoczynania roku akademickiego w styczniu. Chodzi m.in. o placówki w Irlandii, Holandii, Danii, we Włoszech, a także Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowa walka o indeksy. Podejdź do rekrutacji w lutym

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 19:00
Jeśli nie dostaliście się na wymarzony kierunek studiów w październiku, a może w ogóle się nie udało. To można spróbować sił już w lutym. Coraz więcej uczelni decyduje się na uruchomienie niektórych kierunków w tym terminie. 
rozwiń zwiń