Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:03
Koło Chemików, Filologów Polskich, a nawet koło Harry'ego Pottera - takie koła działają na uczelniach świata. Niestety Koła Picia Czekolady nie znajdziemy na polskich uczelniach, ale możemy do niego dołączyć na Wyspach Brytyjskich.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.Foto: Harbucks/shutterstock.com
studentki_shutters_1200_Hugo Felix.jpg
Lokum dla studenta w czasach pandemii

Rozpoczynając studia warto pomyśleć o dołączeniu do koła naukowego. To szansa na rozwój ścieżki naukowej, poznanie ciekawych ludzi, dzielenie zainteresowań z pasjonatami, a nawet ciekawy wpis w CV. Studenci, którzy chcą działać poza zajęciami i poszerzać swoje zainteresowania najczęściej zapisują się właśnie do kół albo sami je tworzą. W tzw. normalnym czasie w ramach kół organizują konferencje, robią badania i wydają gazetki akademickie.


Posłuchaj
21:09 czwórka dajesz radę 24.11.2020 14.08.mp3 O działalności kół naukowych opowiadają studenci polskich uczelni (Strefa studenta/Czwórka)

 - Jako przewodnicząca Koła muszę zajmować się różnymi dokumentami, rozliczaniem, zamówieniami publicznymi, koordynacją pracy koła pod względem opieki nad zwierzętami, bo w naszym kole mamy zwierzęta egzotyczne - mówi Aleksandra Mikołajczyk, studentka SGGW, przewodnicząca Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. - Dziś niestety spotykamy się tylko online. W takiej formie też prowadziliśmy rekrutację nowych członków. Raz w miesiącu staramy spotkać się online, porozmawiać o pomysłach na badania czy bieżącej działalności koła - dodaje. 

Jak zostać przewodniczącym 

Koło, którego przewodniczącą jest Aleksandra Mikołajczyk zostało założone w 1980 roku. - Poprzedni przewodniczący skończyli studia, zorganizowano wybory, które wygrałam - opowiada. - Kiedy dołączasz do koła jesteś oceniana po tym, jak działasz, ile dajesz od siebie, czy jesteś w stanie podjąć obowiązki i wypełnić je dobrze. Do władz koła są wybory, możesz zgłosić swoją kandydaturę, lub ktoś może ciebie zgłosić - wyjaśnia procedurę.  

Mimo pandemii studenci z koła wciąż działają. Aktualnie przygotowują się do przegląd dorobku kół naukowych, czyli uczelnianej konferencji, na którą przygotowują kilka prac, niektóre związane z badaniami w terenie. 

Aleksandra Mikołajczyk nie wyklucza, że stanowisko przewodniczącej koła naukowego wpisze do swojego CV, jednak podkreśla, że samo bycie członkiem koła to ogromna szansa i korzyści. 

Czytaj także:


Okazuje się, że system punktowy na uczelniach dosięgnął i kół naukowych. - Za samo bycie w kole nie ma punktów, ale za działalność już są mówi Mateusz Dudka, z Koła Naukowego Psychologów, UMCS. - Można uzyskać stosowne zaświadczenia, a za nie punkty, które ułatwiają staranie się o stypendia - dodaje. 

Koło Naukowe Psychologów działa głównie naukowo, prowadzi badania własne pod okiem opiekuna, organizuje konferencje, jego członkowie piszą artykuły. - Koło naukowe to okazja do poznania nowych osób, działania, nowych projektów, współpracy z ośrodkami akademickimi z całej Polski - wymienia gość Weroniki Puszkar. 

Jak "skołować" koło

Każdy student może dołączyć do wybranego koła, jeśli oczywiście spełnia opisane w jego statucie warunki. Może też założyć nowe koło. - Koło naukowe może założyć student, grupa studentów lub doktorant uczelni wyższej - wyjaśnia Mateusz Dudka. - Trzeba mieć 10 osób o wspólnych zainteresowaniach, trzeba mieć nazwę i określić obszar działalności, cele i sposób ich realizacji - dodaje. - Następnie trzeba wybrać władze koła: prezesa, sekretarza, a także opiekuna naukowego. Koło muszą zaakceptować władze uczelni. Następnie należy napisać status. 

trenerzy czwórka 1200.jpg
Postaw na rozwój! Ruszyły webinary Czwórki

Opiekunem koła zazwyczaj jest wykładowca, naukowiec ze stopniem doktora, by czuwał nad działalnością koła pod względem merytorycznym i zgodnym ze standardami. 

Posłuchaj także:

Koła naukowe za granicą wyglądają trochę inaczej. Jak się okazuje, niewiele mają wspólnego z pracą naukową, a więcej z miłym spędzaniem czasu. To miejsca socjalizacji. Bardzo popularne są Koła Jedzenia Czekolady, ale też grupy narodowościowe np. Koło dla Polaków - Polish Society. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Aleksandra Mikołajczyk (studentka SGGW, przewodnicząca Koła naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW), Mateusz Dudka (Koło Naukowe Psychologów UMCS) 

Data emisji: 24.11.2020

Godz. emisji: 14.08

pj


Czytaj także

Zagraniczne studia od stycznia? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:11
Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na europejskie uczelnie. Wiele uczelni wprowadziło możliwość rozpoczynania roku akademickiego w styczniu. Chodzi m.in. o placówki w Irlandii, Holandii, Danii, we Włoszech, a także Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka zdalna - aspiracje i obawy współczesnych studentów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:53
Listę aspiracji i życiowych planów dzisiejszych studentów otwiera stała i dobrze płatna praca - wynika z badań naukowców z Radomia. - Jednak w życiu nie liczy się wyłącznie kariera. Chcę być także szczęśliwa i robić to, co lubię, nawet zarabiając mniej - mówiła jedna z słuchaczek w sondzie Czwórki. 
rozwiń zwiń