Taormina. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:25
Odwiedzamy miejsce, które słynie z teatru greckiego wybudowanego jeszcze w epoce hellenistycznej. Roztacza się z niego wspaniały widok, a naturalnym tłem jest Morze Jońskie.
Taormina słynie z zachwycających widoków
Taormina słynie z zachwycających widokówFoto: Romas_Photo/Shutterstock

"Światłach wielkiego miasta" przenosimy się do Włoch i odwiedzamy Taorminę. To urokliwe miasteczko, zamieszkane przez kilkanaście tysięcy osób, położone jest na górskich zboczach, w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w połowie drogi między Mesyną a Katanią.

- Jest to stare miasto, zostało założone w IV wieku p.n.e. i znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, położone malowniczo na wys. 250 m n.p.m. na zboczach góry Tauro. Chodząc po tym mieście trzeba się trochę nagimnastykować, nawspinać - mówi prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. - Widok wynagradza wszystko. Z jednej strony mamy góry, z drugiej wspaniały widok na Morze Jońskie.

Nieopodal znajduje się mała wyspa, nazywana także perłą Morza Jońskiego - Isola Bella. Do lat 90. XX wieku znajdowała się w rękach prywatnych. Dziś wysepka ta, choć stanowi popularną atrakcję turystyczną, nie jest zamieszkana przez stałych lokatorów i stanowi naturalny rezerwat.

Mimo że z Taorminy droga na wybrzeże jest stroma, ci, którzy nie przepadają za pieszymi wycieczkami, mogą skorzystać z funkcjonującej tam kolejki linowej. Dzięki niej, z łatwością można się przenieść ze zbocza góry na plażę.

Źr. Taormina, Sicily Walking Tour [4K|60fps]

Jedną z największych atrakcji turystycznych Taorminy jest teatr grecki. Ta bardzo dobrze zachowana budowla przenosi nas z łatwością do czasów starożytnych. - W czasach rzymskich odbywały się tam walki gladiatorów. Rozciąga się z niego niesamowity widok. Z najwyższych rzędów na wprost widać Etnę, na lewo brzeg morza, a całą panoramę zamyka góra - opowiada Martyna Matwiejuk. - Ten widok pozostaje w pamięci na długo. Teatr w starożytności mieścił ok. 10 tysięcy widzów. Współcześnie 5 tysięcy, bo cały czas są organizowane tam wydarzenia kulturalne. Między innymi odbywa się w nim jeden z ważniejszych festiwali filmowych we Włoszech.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Tarominy jest Corso Umberto, która jest pełna klimatycznych sklepików i zabytkowych kamienic. Stanowi część dawnej drogi Via Valeria, która niegdyś łączyła Mesynę z Katanią. Obecnie ulica jest zamknięta dla ruchu samochodowego i stanowi deptak.

Zobacz także:

Kuchnia sycylijska jest bardzo różnorodna i nie należy do najlżejszych. - Wiele dań jest smażonych, a w deserach jest dużo cukru. Jest jednak pyszna. Jedzenie jest zróżnicowane, w zależności od tego, w której części wyspy się znajdujemy - mówi Ania, autorka bloga "Pizzagirlpatrol". - W zależności od regionu te same potrawy mogą inaczej być podawane, smakować i się nazywać.


Posłuchaj
20:57 CZwórka/Światła wielkiego miasta - Taormina 01.10.2022.mp3 Martyna Matwiejuk zabiera nas w podróż do Taorminy (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

Do najpopularniejszych dań, rzadziej spotykanych w innych regionach Włoch, należy pasta alla norma, z sosem pomidorowym z bakłażanami smażonymi na głębokim oleju i serem ricotta salata. - Możemy też spróbować sycylijskich przysmaków, jakimi są arancini - panierowane smażone ryżowe kulki czy panele - placuszki z mąki z ciecierzycy, które najlepiej smakują w Palermo - wymienia rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Możemy też spróbować cannoli i granitę - pyszny deser. Należy pamiętać jednak, że z racji tego, że Taormina jest turystycznym miastem, ceny tam są wyższe niż w innych regionach Sycylii.

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kd/kor

Czytaj także

Nudny pałac czy arcyciekawy punkt na mapie? Odwiedzamy Wersal

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:45
- Wersal wcale nie jest przereklamowany. To przepiękne wnętrza i piękne ogrody - mówi w Czwórce Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu. - Polecam zwiedzanie Wersalu każdemu, kto przyjeżdża do Paryża.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sycylia niejedno ma imię: miłość do świętych i do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 13:28
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Nieustannie zachęca do odwiedzin, oferując bogactwo zabytków, krajobrazów oraz niezwykłą atmosferę południowych Włoch. Co wyróżnia Sycylijczyków? Jakim są narodem?
rozwiń zwiń