Nudny pałac czy arcyciekawy punkt na mapie? Odwiedzamy Wersal

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:45
- Wersal wcale nie jest przereklamowany. To przepiękne wnętrza i piękne ogrody - mówi w Czwórce Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu. - Polecam zwiedzanie Wersalu każdemu, kto przyjeżdża do Paryża.  
W Wersalu znajduje się m.in. ogromna galeria lustrzana, w której światło wpadające przez siedemnaście wielkich okien odbija się w siedemnastu równie wielkich lustrach i lśni w kryształowych żyrandolach.
W Wersalu znajduje się m.in. ogromna galeria lustrzana, w której światło wpadające przez siedemnaście wielkich okien odbija się w siedemnastu równie wielkich lustrach i lśni w kryształowych żyrandolach.Foto: shutterstock.com/OON_T

Wersal, z francuskiego Versailles, to nie tylko słynny na całym świecie pałac, ale miejscowość i gmina we Francji. Mieści się ona w regionie Île-de-France, w departamencie Yvelines. Słynie z kompleksu pałacowego, którego budowę rozpoczęto w roku 1668.

Król Słońce i jego dzieło

Pałac wersalski ma łączną powierzchnię 63 154 m2. Znajduje się w nim 2300 pomieszczeń, z których 1000 udostępnia się publiczności. To miejsce uznaje się dziś za symbol francuskiej monarchii absolutnej, czyli tzw. ancien régime. Rozbudowany był z rozmachem w czasach Ludwika XIV "Króla Słońce". Pałac projektowali architekci królewscy Louis Le Vau i Jules Hardouin-Mansart.


Faktyczna stolica Francji

- W Wersalu jest sporo rzeczy do zobaczenia, bardzo żałuję, że do zwiedzania nie są udostępnione wszystkie pomieszczenia - mówi Alicja Parvine. - Zwiedzając pałac wraz z ogrodami i letnią rezydencją Marii Antoniny, można tam spędzić cały dzień.

W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i przejął rolę faktycznej stolicy kraju, a w XVIII wieku, w parku wersalskim wzniesiono dwa mniejsze pałace: Grand Trianon i Petit Trianon. Twórcą założenia ogrodowo-parkowego był André Le Nôtre.


Ogrody - bliżej natury

- Ogrody pełniły rolę reprezentacyjną, ale także służyły do spędzania czasu wolnego z dala od Wersalu. W tym celu powstawały sztuczne wioski - opowiada Martyna Matwiejuk. - W latach 80. XVIII wieku Maria Antonina zażyczyła sobie taką mieć. Według niektórych źródeł królowa lubiła się przebierać za pasterkę i od czasu do czasu wypasać owce.


Źr. Youtube/Wersal i jego goście


Luksus w wiejskich chatach

Wioska, czy też inaczej letnia rezydencja królowej, w dużym stopniu zachowała się do dzisiejszych czasów i znajduje się w pewnym oddaleniu od pałacu. W przaśnych, chłopskich z zewnątrz zabudowaniach kryły się królewskie apartamenty, a nawet biblioteka i sala bilardowa.

Dziś Wersal to m.in. miejsce wielu konferencji międzynarodowych, między innymi to właśnie tu został podpisany traktat wersalski 28 czerwca 1919 rokuPałac jest odwiedzany przez ponad siedem milionów zwiedzających rocznie i jest trzecią największą atrakcją turystyczną Francji. 


Posłuchaj
19:09 Czwórka/Światła wielkiego miasta - Wersal 30.04.2022.mp3 O tajemnicach Wersalu opowiada Alicja Parvine (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

Do Wersalu z Paryża można dojechać podmiejską kolejką. Najlepiej odwiedzać Wersal z przewodnikiem, oprócz garści historycznych informacji o obiekcie można ominąć długą z reguły kolejkę. Decydując się na indywidualne zwiedzanie, najlepiej zarezerwować bilety wcześniej.

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Alicja Parvine (przewodniczka po Paryżu)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kd


Czytaj także

Tajemnice zamku Vaux-le-Vicomte. Finansowe skandale Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:00
Kompleks pałacowy Vaux-le-Vicomte - wybudowanie tego wyjątkowego miejsca Nicolas Fouquet, XVII-wieczny minister finansów Francji przypłacił wolnością, a także życiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryga - secesja, koty i kapelusze

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 10:20
- Ryga jest kulturowym tyglem i miastem wielu wpływów. Dla ludzi, którzy lubią architekturę, to idealne miejsce do zwiedzania - opowiada Mateusz Jakubiak, współtwórca bloga Pocztówka z Łotwy.
rozwiń zwiń