"Erasmusy" w Polsce na święta. Jak pomóc im się odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 19:20
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce zadbać o studentów z zagranicy, którzy na święta nie wyjadą do swoich rodzinnych domów. Na uczelni zorganizowana została akcja "Zaproś Studenta na Święta".
Święta powinny być radosne, warto zadbać by były też zdrowe i ekologiczne
Święta powinny być radosne, warto zadbać by były też zdrowe i ekologiczneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock

Kto chciałby go ugościć po polsku, ten może zgłaszać się do akcji "Zaproś Studenta na Święta". Akcję, która w tym roku odbędzie się po raz pierwszy, inicjują przedstawiciele Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Skierowana jest ona do ponad 400 zagranicznych studentów, którzy pochodzą z 30 krajów całego świata.

Welcome Centre Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku to specjalny dział, który opiekuje się studentami, profesorami i zagranicznymi gośćmi uczelni. Uczelnia zwróciła się do swoich pracowników z propozycją zaproszenia zagranicznych studentów i doktorantów do wspólnego spędzenia Wigilii lub Świąt Bożego Narodzenia. Jak piszą organizatorzy, "wspólne świętowanie z poszanowaniem zasad epidemicznych z pewnością przyniesie wiele radości, serdeczności i pozwoli na integrację".

Jak czytamy na stronach "Erasmus Plus", w ubiegłoroczna, podobna akcja "Zaproś zagranicznego studenta na święta" spotkała się z dużym odzewem, wzięło w niej udział osiem rodzin, które ugościły kilkunastu zagranicznych żaków. O tegorocznej odsłonie - przygotowanej przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, opowie w studiu Czwórki Ula Roszkowska z Welcome Center tej uczelni.  

W drugiej części programu zaprosimy słuchaczy na świąteczne jarmarki. Grzane wino, aromatyczne pierniczki i ozdoby na choinkę - obowiązkowe elementy świątecznych jarmarków rokrocznie przyciągają w te miejsca tłumy odwiedzających. Zwyczaj jarmarków świątecznych rozwija się z roku na rok, co cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. ten w Gdańsku zajął trzecie miejsce w ubiegłorocznej odsłonie plebiscytu "European Best Christmas Market".

Czytaj także:

***

Na audycję In english, please zapraszamy w sotbotę (11.12), po godz. 12.05. Program poprowadzi Adrianna Janiszewska.

kd

 

Czytaj także

Erasmus. Doświadczenie, które procentuje przez lata

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 20:23
Do 16 października na całym świecie będa organizowane spotkania, wystawy oraz debaty z udziałem studentów uczestniczących w projekcie Erasmus+. Posłuchaj audycji, może też się skusisz na wyjazd.  
rozwiń zwiń