Studenckie wakacje na jachcie. Jak to ogarnąć i dobrze się bawić?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:58
- Łódka to taka przyczepa campingowa, z tą różnicą, że pływająca. Na dobrze wyposażonych jachtach mamy kuchenkę gazową, lodówkę czy toaletę - tłumaczy gość Czwórki, miłośnik żeglowania Rafał Milczarski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Syda Productions

żagle łódź żeglarstwo morze free shutter 1200.jpg
Żeglarstwo. Celebrowanie świętego spokoju

Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Rafał Milczarski, który pływa od ponad 20 lat, swoją przygodę z tym sportem warto zacząć od... obserwowania innych. - Sam początkowo pływałem jako pasażer, a dopiero potem przeszedłem kurs i otrzymałem odpowiednie uprawnienia, czyli patent żeglarski - wspominał gość Czwórki. 

Posłuchaj
12:05 żeglarstwo czwórka 2021_09_09-14-16-41.mp3 Tajniki żeglowania zdradza nam Rafał Milczarski (Dajesz radę/Czwórka) 

Zanim wybierzemy się w rejs, warto odpowiednio się przygotować. - Pamiętajmy, by zabrać ze sobą śpiwór, bo prawdopodobnie nocować będziemy na wodzie. Do tego ubrania na każdą pogodę, w tym kąpielówki. Mogą przydać się także rękawiczki do ciągnięcia lin - mówił Rafał Milczarski. Jak podkreślał, zamiast twardych walizek na kółkach warto zaopatrzyć się w miękkie torby bądź plecaki, wówczas na łódce - gdzie miejsce jest ograniczone - uda nam się zmieścić więcej rzeczy. 

Posłuchaj także:

O jedzenie także dobrze jest zadbać jeszcze przed wypłynięciem z portu, a potem gotować na łódce, choć oczywiście w portach najczęściej są tawerny, w których kupić można gotowy posiłek. - Nocować można w porcie, albo na "dziko", czyli blisko natury - radził ekspert. -  Jest wiele miejsc na wyspach, czy przy lasach, w których łódki mogą się bezpiecznie zatrzymać. Z reguły przygotowane są tam także miejsca na ognisko - mówił ekspert i polecał, by jednak nie rezygnować całkowicie z noclegu w portach. - Jedno i drugie ma swoje plusy, a w porcie dostępne są m.in. prysznice - wymieniał. 

Zobacz także:

Jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wojaży dla miłośników żeglarstwa są w Polsce Mazury. Tamtejsze jeziora, jak Śniardwy, Mamry, Niegocin, Tałty czy Mikołajskie są idealnym miejscem, by spędzić miło czas na wodzie. Wiele do zaoferowania żeglarzom ma również Podlasie. Największym akwenem w województwie jest Jezioro Wigry, ale pływać można też m.in. po Zalewie Sokulskim, czy Jeziorze Siemianowskim. W centralnej Polsce również możliwe jest uprawianie żeglarstwa. W województwie łódzkim pięknie jest m.in. na Zalewie Sulejowskim, czy Zegrzyńskim - na Mazowszu. Żeglarstwo nie należy do tanich atrakcji, a koszt wynajęcia kilkuosobowego jachtu kabinowego na Mazurach to nawet kilkaset złotych za weekend. Za łódkę morską będziemy zmuszeni zapłacić nieco więcej.

Posłuchaj
03:35 _PR4_AAC 2021_09_09-14-08-15.mp3 Żeglowanie po polskich wodach - co warto wiedzieć (Dajesz radę/Czwórka)
***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Rafał Milczarski (sternik, miłośnik żeglarstwa)

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 14.08

Materiał Adrianna Janiszewska
Czytaj także

Co ma wspólnego Einstein z żeglowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:53
Albert Einstein był pasjonatem żeglarstwa. Na jeden z rejsów po Jeziorze Genewskim zaprosił nawet Marię Skłodowską-Curie. Ale to nie główny powód, dla którego żeglarstwo jest, jak żaden inny sport, tak mocno związane z fizyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego balon lata?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:51
- Na podstawie meteogramów lotnicznych analizujemy wszystko co dzieje się w promieniu na przykład 50 km. Sterowanie w balonie polega na tym, że podgrzewamy powietrze i balon podnosi się do góry, wypuszczamy i opada na dół - tłumaczył ekspert. 
rozwiń zwiń