Studia za granicą? Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:24
Wielu uczniów myśli o studiach na zagranicznych uczelniach. Na Targach Uczelni Zagranicznych mogą zapytać, jak się tam dostać i jak wygląda studenckie życie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Syda Productions/Shutterstock.com

komputer haker stock 1200.jpg
Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

Według badań Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii w 2018 roku studiowało 7,5 tysiąca naszych rodaków. Wyspy wybierała ponad 1/4 polskich licealistów, którzy wyjeżdżali na studia zagranicę. Ostatnie wydarzenia polityczne jednak mocno wpływają na wybory maturzystów, bo już wiadomo, że studia w Wielkiej Brytanii będą droższe, a i tamtejsze uczelnie nie będą już brały udziału w unijnym programie Erasmus. Kamila Ostrowska, kierownik regionalny Bałtyk Council for International Education, zauważa, że Wielka Brytania kojarzy się nam z najlepszymi uczelniami świata, ale podwyżka opłat za studia, likwidacja studenckich kredytów dla obcokrajowców sprawia, że mamy wiele obaw czy wybrać brytyjskie uczelnie. 

Posłuchaj
10:37 czwórka pierwsze słyszę 24.02.2021.mp3 O Targach Uczelni Zagranicznych opowiada Kamila Ostrowska, kierownik regionalny Bałtyk Council for International Education (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym od lat studiują Polacy. Uczelnie z całej Europy możemy poznać bliżej podczas zbliżających się Targów Uczelni Zagranicznych. 

- Widać, że już dziś troszkę odchodzimy od studiów w Wielkiej Brytanii - zauważa Kamila Ostrowska. - Coraz częściej w wyborach pojawia się Holandia, Dania. Te kraje też mają wiele do zaoferowania. Widzę, że mamy coraz więcej pytań o studia w tych krajach. Wiele z tamtejszych uczelni będzie można poznać lepiej podczas Targów Uczelni Zagranicznych - dodaje. 

W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, Targi Uczelni Zagranicznych organizowane są online. Wszystko odbędzie się na platformie Zoom. - Myślę, że to też ciekawa forma, ponieważ można dołączyć do Targów z każdego miejsca w Polsce, z zacisza własnego domu - podkreśla organizatorka. - Na początek najlepiej zarejestrować się na naszej stronie internetowej, wtedy dostaniemy program targów i dostęp do poszczególnych pokoi. W piątek i sobotę (26 i 27 lutego) uczestnicy będą mogli wybrać wirtualne pokoje, porozmawiać z przedstawicielami uniwersytetów, wziąć udział w webinarach, prezentacjach, indywidualnych konsultacjach - wymienia. 

W Targach wezmą udział przedstawiciele uczelni z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii czy Włoch. Będą to uniwersytety, uczelnie biznesowe, ekonomiczne, artystyczne, o profilu hotelarskim czy społecznym. 

artysta paleta malarz 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Posłuchaj także:


- Często podczas prezentacji wybranej uczelni, oprócz przedstawicieli uniwersytetu będą też obecni studenci. Oni bardzo chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania - zdradza gość Czwórki. - Warto zadawać pytania praktyczne: o aplikacje, niezbędne dokumenty, ale też jak wygląda studiowanie czy życie studenckie w danym miejscu.  

Warto podkreślić, że polska matura wystarcza do aplikacji na zagraniczne uczelnie, powinien jej jednak towarzyszyć certyfikat z egzaminu ze znajomości języka angielskiego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kamila Ostrowska (kierownik regionalny Baltic Council)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Turcja. Najlepiej zwiedzać ją na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:20
To jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów basenu Morza Śródziemnego. Największą popularnoscią cieszą się wyjazdy all inclusiv na Riwierę Turecką, ale ten kraj warto jest zwiedzać na własną rękę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Jak się tam studiuje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:30
Słowenia urzeka pięknem: z jednej strony wysokie Alpy Julijskie, z drugiej dostęp do Morza Adriatyckiego. A jak się tam studiuje? 
rozwiń zwiń