Studia, a może gap year - co nam daje rok przerwy?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:13
Nie każdy po maturze jest zdecydowany na studia. Niektórzy nie wiedzą, który kierunek wybrać albo czy w ogóle chcą studiować. Wówczas rozwiązaniem jest gap year, czyli rok przerwy, który pozwoli nam złapać oddech i zastanowić się nad swoimi życiowymi planami. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: igorovsyannykov/Pixabay
studenci nauka shutter1200 Antonio Guillem.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Czas po maturze to taki moment w życiu, w którym wielu decyduje się na przerwę. Gap year można jednak zrobić w dowolnym momencie. Niektórzy wykorzystują przysłowiowy rok na przemyślania, podróże, dorywczą pracę albo staże. - Zanim zdecydowałam się na ten krok zaczynałam różne kierunki studiów, od filologii po bezpieczeństwo narodowe. Gdy miałam już tytuł magistra zorientowałam się, że to nie to, co chcę w życiu robić. Wróciłam z dyplomem do domu, wpisałam w wyszukiwarkę "programy międzynarodowe" i już miesiąc później byłam w samolocie do USA - wspominała Anna Eliza Tymińska. - Byłam przerażona tym, że "utknę" w jednym miejscu, trafię do korporacji i tak będzie wyglądało moje życie do emerytury.

Posłuchaj
11:11 Czwórka gap year studia 2021_06_22.mp3 O zaletach i wadach gap year opowiada Anna Eliza Tymińska (Strefa studenta/Czwórka) 

Dziś gość Czwórki podkreśla, że decyzja o gap year i podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych była najlepszą w jej życiu. W kieszeni miała tysiąc dolarów i to był cały jej majątek. - To było najmądrzejsze , co mogłam zrobić. Spędziłam w USA ostatecznie dwa lata i to była podróż do wnętrza siebie. Wróciłam stamtąd jako zupełnie inna kobieta - opowiadała Anna Eliza Tymińska.

Sprawdź także:

Wyjeżdżając zaczęła prowadzić fanpejcz w formie internetowego pamiętnika. - To była początkowo relacja dla mojej rodziny. Potem nagle okazało się, że pisze do mnie wielu ludzi, m.in. kobiet, które gdzieś zatrzymały się w swoich życiach: mają pracę, która nie daje im satysfakcji, albo tkwią w swoich nieudanych małżeństwach, bo boją się to rzucić. Potem z niektórymi z nich podróżowałam - opowiadała gość Czwórki. Jak podkreślała, wyjazd w ramach gap year także nie musi być wysiłkiem pod względem finansowym. Ona sama pracowała jako au pair, czyli opiekunka. - Jest wiele możliwości i miejsc, które oferują dla studentów pracę dorywczą, jeśli ma się legitymację. Popularny jest także couchsurfing. Amerykanie są ciekawi naszej europejskości więc w Stanach Zjednoczonych to świetne rozwiązanie. 

Posłuchaj
17:00 czwórka gap year kolejni goście 2021_06_22-14-29-28.mp3 Szanse i zagrożenia - co daje nam rok przerwy w edukacji, a co może nam zabrać? (Strefa studenta/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Anna Eliza Tymińska (zdecydowała się na gap year), Karolina Chmara (Edu4u), Krzysztof Parocki (zdecydował się na gap year), studentka (poświęciła gap year na nauce i przygotowaniu do poprawek maturalnych), Justyna Pytko (projektantka kariery)

Data emisji: 22.06.2021

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Studia za granicą? Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:24
Wielu uczniów myśli o studiach na zagranicznych uczelniach. Na Targach Uczelni Zagranicznych mogą zapytać, jak się tam dostać i jak wygląda studenckie życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sesja egzaminacyjna online. Jak to będzie wyglądało?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:30
W połowie czerwca na wielu uczelniach w Polsce rozpocznie się letnia sesja egzaminacyjna. Na części uniwersytetów odbędzie się ona zdalnie. Sprawdzamy co na to studenci i władze uczelni.  
rozwiń zwiń