Śmieci w kosmosie. Mamy problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 14:00
- Kosmicznymi śmieciami nazywamy potocznie wszelkie fragmenty rakiet nośnych bądź satelitów, które krążą głównie po orbicie ziemskiej - tłumaczył inż. Tadeusz Kocman. O tym problemie mówi się ostatnio coraz częściej, bo odpady tworzą już strefy niebezpieczne dla satelitów.​
Sprzątanie kosmosu
Sprzątanie kosmosu Foto: Shutterstock.com

Niestety, szkodliwa działalność ludzi nie kończy się na Ziemi, a zaśmiecanie własnej planety już nam nie wystarcza. W przestrzeni kosmicznej unoszą się wszelkiego typu odpady: niedziałające satelity, zużyte elementy rakiet i fragmenty uszkodzonego sprzętu czy narzędzi. Oprócz tego, że zaśmiecają kosmos, mogą być niebezpieczne, poruszają się z dużą prędkością i mogą zderzać się z innymi obiektami. 

Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że na naszej orbicie może znajdować się 30 tys. kosmicznych śmieci, których orbity są znane naukowcom. - Nasze możliwości ich obserwacji oraz wykrywania cały czas jednak wzrastają, więc ta liczba będzie się zwiększać - tłumaczył ekspert. - Dodatkowo tworzone są też modele symulacyjne, które modelują także mniejsze części, o wielkości poniżej 1 cm. Liczba takich obiektów jest szacowana na milion. 

Jak mówił, jest kilka głównych źródeł powstawania kosmicznych śmieci. - Najbardziej medialne są oczywiście kolizje satelitów na orbicie bądź testowanie broni antysatelitarnej. W kwietniu tego roku, na przykład, Federacja Rosyjska wykonała taki test i zestrzeliła pociskiem jednego ze swoich satelitów, który nie spełniał już swoich funkcji. To doprowadziło do zaśmiecenia kosmosu - opowiadał gość Czwórki. Kosmiczne śmieci powoli obniżają swoje trajektorie. - Im bliżej Ziemi są, tym bardziej oddziałują z atmosferą. Za kilkadziesiąt lat, powoli, będą w stanie wejść znowu w atmosferę, spalić się, i przestaną powodować zagrożenie dla satelitów - podkreślał ekspert.

Do powstawania kosmicznych śmieci doprowadzać może także m.in. paliwo zalegające w nieużywanych już zbiornikach satelitów. - Ale także po prostu wady użytych komponentów, np. wysięgnik satelity, który po kilkunastu latach zaczyna się odrywać - wyliczał Tadeusz Kocman.


Posłuchaj
16:10 Czwórka/Świat 3.0 - kosmiczne śmieci AKTUALIZACJA dzwieku 31.07.2022.mp3 Kosmiczne śmieci - czym są i jak zwalczać ten problem. Mówi Tadeusz Kocman (Świat 3.0/Czwórka)

 

Do kontrolowania i katalogowania kosmicznych śmieci służą głównie optyczne stacje naziemne. - Sygnał laserowy wysyłany jest z Ziemi i obija się od śmieci, pozwalając na ich identyfikację - tłumaczył gość Czwórki. - Odpady w przestrzeni kosmicznej, które pozostały po misjach, są zabierane przez astronautów na Ziemię. Czasem też są zrzucane w specjalnych paczkach, tak jest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Największa paczka śmieci w historii została wyrzucona w marcu 2021 roku. Na specjalnej palecie znalazły się niemal trzy tony odpadów. - Są jeszcze inne sposoby, można m.in. usuwać paliwo ze zbiorników satelity, by przeciwdziałać eksplozjom, rozładowywać baterie, które znajdują się na satelitach, by zgromadzona w nich energia nie stanowiła zagrożenia. Można także tak projektować satelity, by ograniczyć liczbę elementów, które mogą z nich odpaść - wyliczał ekspert.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Tadeusz Kocman (kierownik ds. rozwoju biznesu Syderal Polska)

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 13.09

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń