Hologramy niebawem staną się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 14:11
- Hologramy to nieunikniona przyszłość naszej interakcji ze światem cyfrowym, już dziś zaczynamy korzystać z tej technologii - mówiła Aleksandra Pędraszewska, zajmująca się tworzeniem hologramów. 
Jak będzie wyglądał świat przyszłości?
Jak będzie wyglądał świat przyszłości?Foto: Sergey Nivens/shutterstock

Jak tłumaczyła Aleksandra Pędraszewska, dyrektor operacyjna start upu, zajmującego się aplikacjami wyświetlaczy holograficznych, hologramy to nie "pieśń przyszłości", bo już są one nieodłącznym elementem naszej codzienności. - Z perspektywy naukowej, gdy patrzymy na kubek, stojący na stole, to tak naprawdę nie widzimy samego kubka, tylko padające z różnych źródeł i odbijające się światło. Holografia zajmuje się rekonstruowaniem tego procesu, ustalaniem, w jaki sposób wiązki światła, na przykład laserowe, powinny się odbijać od obiektu cyfrowego, by po trafieniu do ludzkiego oka wyglądały jak obiekt fizyczny - mówiła gość Czwórki.  

Już dziś podejmowane są próby "wyświetlania" takich elementów, czyli trójwymiarowych obrazów. W 2012 roku, po śmierci 2 Paca na jednym z koncertów zamiast prawdziwego artysty wystąpił jego hologram. Naukowcy z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali zaś system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do generowania trójwymiarowych hologramów w czasie rzeczywistym. Jak podkreślała Aleksandra Pędraszewska, tworzenie hologramów może mieć realne zastosowanie nie tylko w gamingu, ale też m.in. w architekturze czy medycynie. 

Technologia holograficzna może się pojawić m.in. w naszych smartfonach i komputerach już niebawem. - Dzięki niej możemy odbywać wirtualne spacery po mieszkaniu, które chcemy kupić, albo oglądać skany medyczne, analizować wyniki badań, możemy wybrać się też na wirtualne plaże. Rozmawiając przez telefon, moglibyśmy pokazać drugiej osobie trójwymiarowy obraz tego, o czym mówimy - wymieniała gość Czwórki. - Trójwymiarowa technologia holograficzna ma także bardzo dużo do zaoferowania w rozrywce, bo oznacza zupełnie nowy sposób na przykład oglądania filmów - podkreślała.  

Posłuchaj
19:02 czwórka holografia 2022_09_18-13-16-45.mp3 Jak się tworzy hologramy? (Świat 3.0/Czwórka) 

Z hologramem już dziś można nawet wchodzić w przeróżne interakcje, starać się ich dotykać, przesuwać, odwracać. - Nawet przy mało zaawansowanych wyświetlaczach możemy korzystać dziś z tzw. kamer do wykrywania głębi. Komputer ocenia, gdzie jest nasza ręka i jak daleko znajduje się od obiektu cyfrowego. Na podobnej zasadzie działają już dziś nowoczesne auta - tłumaczyła ekspert. - Technologia związana z haptyką działa jednak inaczej niż sama wizualizacja. Przy modulacji fali dźwiękowej jesteśmy w stanie stworzyć odczucia, oszukać w pewien sposób nasz mózg i wysłać mu informację, że czujemy opór, temperaturę danego obiektu - podkreślała.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Aleksandra Pędraszewska (dyrektor operacyjna firmy VividQ)

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 13.09

kd

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń