Hologramy. Czy wreszcie powstaną?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 11:35
Naukowcy z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do generowania trójwymiarowych hologramów w czasie rzeczywistym. Czy to odkrycie wreszcie sprawi, że hologramy pojawią się w naszych domach?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Preechar Bowonkitwanchai/Shutterstock

baza na księżycu księżyc 1200.jpg
Taki domek na Księżycu. Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

O hologramach mówi się od 60 lat, na ekranach kin pojawiły się ponad 40 lat temu. W jednej z części "Gwiezdnych wojen" księżniczka Lea w formie hologramy prosi o pomoc Obi One'a Kenobiego. Ta realizacja powstała w 1977 roku, ale hologram został stworzony jedynie za pomocą efektów kina. Już wtedy ludzkość miała nadzieję, że hologramy zawładną naszą rzeczywistością. Niestety do dziś nic takiego nie miało miejsca. 


Posłuchaj
08:22 czwórka top 31.03.2021 hologram.mp3 Co się dzieje w rozwoju technologii hologramów? (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Być może amerykańscy naukowcy z Bostonu to zmienią. Ich projekt zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji przy hologramach. Daje to nadzieję na przyszłość tej technologii. 

- Cały czas brakuje technologii w dwóch aspektach - mówi Maciej Gajewski ze spidersweb.pl. - Pierwszy z nich to wyświetlanie: możemy się posługiwać albo niewygodnymi goglami, albo używać jakiś tanich naklejek. Same hologramy, obiekty, które nachodzą na naszą rzeczywistość na razie są bardzo nieprzekonujące, przypominają raczej postacie z gier komputerowych, niż coś co przypomina cokolwiek rzeczywistego - dodaje. 


Robot_ręka_1200.jpg
Roboty pomagają w szpitalach. To nie przyszłość, to dzieje się dziś

Kuba Wątor ekspert od branży nowych technologii zwraca uwagę też na odbiór wirtualnej rzeczywistości. - Często zdarzają się nieprzyjemności podczas korzystania z technologii VR np. mdłości, zawroty głowy - zauważa. - Przy technologii dotyczącej hologramów takich problemów nie ma, ale pojawiają się ogromne koszty i długi czas produkcji hologramu - dodaje. 

Czytaj także:

Naukowcy z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology podszkolili sztuczną inteligencję (AI). - Do silnika AI wrzucili 4000 obrazów zmapowanych hologramów,
w których każdy piksel jest dokładnie opisany i wyjaśniony technologicznie. Wszystko po to,  żeby AI mogła szybciej wygenerować hologram, na bazie doświadczeń, którymi ją "nakarmili" naukowcy - wyjaśnia specjalista. - W efekcie tych działań zamiast kilku godzin generowania hologramu ta sztuczna inteligencja jest tak mądra, że potrafi w kilka minut stworzyć hologram.
Kluczowa jest tu szybkość działania i stopień obciążenia komputera - dodaje. 

praca zdalna dom 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Do tej pory żeby wygenerować hologram niezbędny był super drogi i super szybki sprzęt, teraz, dzięki takiemu algorytmowi, może to trwać dużo krócej i być dużo tańsze. Wyświetlacz holograficzny mógłby pracować w zwykłym komputerze czy smartfonie, nie trzeba by do tego bardzo wydajnej maszyny. Wciąż jednak taki wyświetlacz nie istnieje, ale amerykańscy uczeni przybliżyli nas do momentu jego powstania. - Amerykanie pokonali problem potrzeby bardzo dużej mocy obliczeniowej do generowania hologramów - mówi Maciej Gajewski. 

Dziś hologramy pojawiają się w rozrywce, szczególnie tej eventowej, dzięki nim możemy uczestniczyć np. w koncercie nieżyjącego artysty. Wciąż to jednak droga i czasochłonna praca. Na hologramy w naszych smartfonach musimy trochę poczekać.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 18.18

pj

Czytaj także

Pranki - czy to zawsze śmieszny "wkręt"?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:25
Pranki - jedne sprawiają, że na naszej twarzy może pojawić się uśmiech, inne mogą skończyć się tragedią. Śmierć młodego youtubera, który zginął podczas nagrywania filmiku, sprawiła, że zaczęliśmy się zastanawiać, czy istnieją granice żartu w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Otyłość cyfrowa" - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 20:00
Cierpimy na "otyłość cyfrową". Na konsumpcję cyfrowych mediów poświęcamy dziś blisko 8 godzin dziennie - godzinę więcej niż w 2019 r. I jak się okazuje, wciąż nie jest to limit naszych możliwości.
rozwiń zwiń