Nowe Technologie

Poczta Polska idzie z duchem czasu. Wyemitowała pierwszy kryptoznaczek

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 12:39
Poczta Polska wyemitowała pierwszy w Polsce kryptoznaczek. W ramach emisji "Polska w kosmosie” pod koniec ubiegłego roku Poczta wyemitowała cztery znaczki tradycyjne, do których dziś dołączono warstwę cyfrową. Dostępny jest też piąty znaczek, który powstał wyłącznie w wersji cyfrowej.
Poczta Polska wyemitowała pierwszy w Polsce kryptoznaczek
Poczta Polska wyemitowała pierwszy w Polsce kryptoznaczekFoto: Twitter/PocztaPolska

Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski powiedział, że emisja kryptoznaczka przenosi tradycyjną filatelistykę w świat cyfrowy. Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreślił, że kryptoznaczki zostały już wyemitowane w kilku państwach europejskich, ale polski znaczek jako jedyny posiada zarówno warstwę fizyczną, jak i cyfrową.

Każdy z czterech znaczków dostępnych w formie fizycznej upamiętnia inny międzynarodowy projekt kosmiczny, w który zaangażowani byli polscy naukowcy. Piąty, cyfrowy znaczek, został zaprojektowany przez sztuczną inteligencję.

Rok Kopernika

Narodowy Bank Polski z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika wprowadził do obiegu monety i banknoty kolekcjonerskie z podobizną astronoma, natomiast Poczta Polska wydała z tej okazji pamiątkowy znaczek.

Rok 2023 decyzją Senatu RP został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Wybitny astronom, lekarz i matematyk urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W tym roku obchodzimy też 480. rocznicę jego śmierci.

Posłuchaj
00:15 12200194_2.mp3 Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski powiedział, że emisja kryptoznaczka przenosi tradycyjną filatelistykę w świat cyfrowy (IAR)

- Wprowadzamy do obiegu 100 tysięcy banknotów wyprodukowanych na podłożu polimerowym, zawierających najbardziej zaawansowanie zabezpieczenie, jakie było dostępne na świecie - powiedziała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek. Do obiegu trafia też wykonana ze srebra wyjątkowa moneta o nominale 50 złotych.

Banknoty i monety kolekcjonerskie z Mikołajem Kopernikiem dostępne są we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego, a także w sklepie internetowym NBP.

Czytaj także:

dz/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak