Nowe Technologie

Bezpieczeństwo chmury w opinii MŚP

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 14:00
Małe i średnie firmy, które wdrożyły chmurę jako główny powód przejścia do tego modelu dostarczania usług, wskazują bezpieczeństwo danych.
Bezpieczeństwo chmury w opinii MŚP
Foto: glowimages.com

Kwestie związane z bezpieczeństwem usług w chmurze od dawna budzą wiele dyskusji. Jak pokazuje badanie SMB Cloud Survey 2013, przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft, jest to główny powód implementacji rozwiązań cloud computing, a jednocześnie źródło wątpliwości.

  • Bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze budzi wątpliwości 56% polskich MŚP ogółem. Jednocześnie 73% przedstawicieli małych i średnich firm skłania się ku chmurze właśnie ze względu na poczucie bezpieczeństwa, a 70% wręcz deklaruje, że usługi w chmurze poprawiają bezpieczeństwo danych i online.
  • Jeszcze większe zaufanie do cloud computing mają inne firmy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej – średnio 80% przedstawicieli małych i średnich firm wskazuje bezpieczeństwo danych jako jedną z kluczowych zalet modelu usługowego.

„Wyniki badania pokazują, że świadomość korzyści płynących z chmury obliczeniowej rośnie. Co więcej, firmy, które już korzystają z usług w chmurze podkreślają, że wysoko oceniają bezpieczeństwo tych rozwiązań. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców obawia się o bezpieczeństwo swoich danych. Często zapominają oni jednak o tym, że ich zasoby przechowywane w centrach danych wyspecjalizowanych dostawców usług chmurowych są zabezpieczane na wielu poziomach i najczęściej w stopniu dużo wyższym niż sami mogliby to zapewnić” – powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft „Wśród przedsiębiorców pokutuje przeświadczenie, że dane najbezpieczniejsze są na ich własnych komputerach i serwerach. Często zapominają oni jednak o dodatkowych zabezpieczeniach takich jak backup czy antywirusy. Nie biorą też pod uwagę fizycznego zabezpieczenia danych, choćby przed kradzieżą. W modelu chmury mają do nich bezpieczny dostęp z każdego miejsca i urządzenia”.

Problem został wyeliminowany po przeniesieniu do chmury: „Pierwszą rzeczą, jaką zauważyliśmy po przeniesieniu poczty do usług Office 365, był znaczny spadek obciążenia łącza do Internetu. Spośród ok. 12 tys. wiadomości e-mail przychodzących codziennie do naszej uczelni 95% to spam. Cieszymy się bardzo, że to już nie nasz problem – spam i wirusy są filtrowane na serwerach Microsoft w ramach usług Forefront Online Protection for Exchange” – podsumowuje Bogusław Żmuda, Administrator Systemu Pocztowego w Akademii Leona Koźmińskiego.

O badaniu

Badanie SMB Cloud Survey 2013 zostało przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez agencję badawczą Ipsos MORI między 6 lutego a 3 marca 2013 r. w 23 krajach. Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariuszy online (6600 respondentów) oraz wywiadów telefonicznych/metodą CATI (200 respondentów). Odpowiedzi udzielali pracownicy etatowi w przedsiębiorstwach zatrudniających do 25 osób. Respondenci otrzymali kwestionariusze w języku właściwym dla danego kraju.autor: Jan Petersen

Czytaj także

Ponad połowa polskich firm jest już w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 22:17
Już ponad połowa polskich MŚP deklaruje korzystanie z rozwiązań w chmurze – wskazuje badanie Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolennicy chmury bardziej świadomi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:07
Małe i średnie firmy w Polsce deklarujące korzystanie z rozwiązań cloud computing są bardziej świadome zagadnień informatycznych i kwestii bezpieczeństwa danych w firmie – pokazuje badanie Ipsos MORI, przeprowadzone na zlecenie Microsoft. .
rozwiń zwiń