X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Wzrost liczby ataków na urządzenia mobilne

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:11
FORTINET opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów ds. zagrożeń z FortiGuard Labs za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2013 r. Według raportu, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne wzrosła o 30 proc.
Wzrost liczby ataków na urządzenia mobilne
Foto: glowimages.com

Dodatkowo zespół FortiGuard Labs ujawnił, że pomimo wprowadzania poprawek, atakujący nadal wykorzystują luki w zabezpieczeniach programów Ruby on Rails, Java, Acrobat i Apache.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy laboratorium odnotowało 30-procentowy wzrost liczby złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne. Zespół monitoruje ponad 1 300 nowych próbek dziennie, śledząc ponad 300 unikatowych rodzin złośliwych programów i ponad 250 000 unikatowych złośliwych próbek atakujących system Android.

Bring Your Own Trouble czyli kłopoty na własne życzenie

Trend Bring Your Own Device (BYOD), czyli możliwość korzystania z prywatnych urządzeń do celów zawodowych, przynosi wiele korzyści, m.in. wzrost wydajności pracowników i produktywności całej firmy. Liberalna polityka BYOD wiąże się jednak z zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania, które w pierwszej kolejności atakuje urządzenie użytkownika, a następnie sieć firmową.

Wszystko zaczęło się od Symbiana

W 2009 r., kiedy systemy iOS i Android były jeszcze nowością, większość złośliwych programów atakowała system operacyjny Symbian. Kodowaniem wielu złośliwych programów zajmowali się programiści z Europy Wschodniej i Chin, czyli z miejsc, w których system Symbian był bardzo popularny.

Rok 2013 zmienił krajobraz zagrożeń mobilnych

Rok 2013 był rokiem gwałtownych zmian w krajobrazie zagrożeń mobilnych. Producenci zaczęli powszechnie korzystać z systemu operacyjnego Android, a na rynku zaroiło się od smartfonów. Urządzenia z systemem Android stały się powszechnie dostępne w niemal każdym przedziale cenowym, od niewiarygodnie tanich, prostych urządzeń po wielofunkcyjne, najnowocześniejsze cuda techniki. Lawinowo rosła też liczba aplikacji rozszerzających funkcjonalność urządzeń mobilnych, a cyberprzestępcy i inni oszuści dostrzegli w tym nową szansę na zyski.Laboratorium FortiGuard alarmuje, że atakujący nadal korzystają z luk w zabezpieczeniach, które miały być naprawione przez najnowsze poprawki wprowadzane w programach Ruby on Rails, Java, Adobe Acrobat i Apache.

Ruby on Rails

W styczniu informowano o przypadkach zdalnego wykonywania kodu na serwerze WWW z wykorzystaniem krytycznej luki w zabezpieczeniach frameworka Ruby on Rails. Ruby on Rails (RoR) to framework do tworzenia aplikacji webowych w języku programowania Ruby. Umożliwia szybkie, proste i przejrzyste wdrażanie witryn internetowych Web 2.0. Framework RoR cieszy się dużą popularnością i wykorzystywany jest do tworzenia setek tysięcy witryn internetowych Problem dodatkowo pogłębia moduł Metasploit, który w zamyśle miał służyć do eksplorowania podatności, lecz może być też wykorzystywany do wyszukiwania serwerów WWW podatnych na atak.

Zdalne wykonywanie kodu Java

W styczniu odkryto atak typu zero-day, omijający środowisko sandbox Java, aby samowolnie wykonać kod Java. Technologia Java jest wszechobecna – różne formy technologii Java instaluje się i uruchamia na większości komputerów. Luka umożliwiała uruchamianie programu Java przez złośliwy aplet z pominięciem środowiska Java sandbox i uzyskanie pełnego dostępu do zaatakowanego komputera.

Ataki wykryto w fazie rozprzestrzeniania i szybko zintegrowano z wieloma popularnymi zestawami do ataków oprogramowania crimeware, takich jak BlackHole, Redkit i Nuclear Pack, a ich nabywcy mogli wykorzystywać eksploita do instalowania złośliwego oprogramowania na komputerach. Powstał też moduł Metasploit, służący do prostego wyszukiwania ofiar na zasadzie „wskaż i kliknij”.

Atak typu zero-day na oprogramowanie Acrobat/Acrobat Reader

W lutym wykryto eksploit dla plików PDF, podszywający się pod formularz tureckiej wizy turystycznej, który wykorzystywał uprzednio niewidoczną lukę w oprogramowaniu Adobe Reader. Eksploit działał we wszystkich najnowszych wersjach Adobe Reader (9.5.X, 10.1.X i 11.0.X) oraz w większości wersji Microsoft Windows, m.in. 64-bitowej Windows 7 i prawie wszystkich systemach Mac OS X. Za pośrednictwem eksploita dla plików PDF cyberprzestępcy instalowali złośliwe oprogramowanie na docelowych komputerach.

Poprawkę Adobe Reader opublikowano 20 lutego, jednak cyberprzestępcy nadal korzystają z przepakowanych wersji eksploita do ataków typu „spear-phishing”. Luki w oprogramowaniu Adobe Reader służą im też jako sposób rozpowszechniania złośliwego oprogramowania wśród użytkowników, którzy nie instalują regularnie wszystkich nowych poprawek.

 autor: Jan Petersen/Fortinet

Czytaj także

Urządzenia mobilne: krytyczny punkt bezpieczeństwa sieci

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 10:51
Ataki na urządzenia mobilne są największym zagrożeniem dla światowych firm. Na celowniku hakerów w 2013 roku będą nie tylko duże korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Rośnie koszt szkód wyrządzonych przez hakerów – dla ponad połowy (52%) firm przekroczyły one ponad 0,5 miliona USD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemniejsza strona BYOD: bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 09:13
Ataki na urządzenia mobilne są największym zagrożeniem dla światowych firm. Na celowniku hakerów w 2013 roku będą nie tylko duże korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Rośnie koszt szkód wyrządzonych przez hakerów – dla ponad połowy (52%) firm przekroczyły one ponad 0,5 miliona USD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo danych w BYOD

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:21
Pierwsze prawo dynamiki Newtona mówi, że ciało wprawione w ruch będzie poruszało się ruchem jednostajnym (o ile nie działają na nie żadne inne siły). Podobne prawo dotyczy danych na urządzeniach przenośnych: jeżeli dane raz przedostaną się do świata mobilnego, to dane te pozostaną w ciągłym ruchu. I potencjalnie mogą wpaść w niepowołane ręce.
rozwiń zwiń