Nowe Technologie

Niebezpieczne Wi-Fi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 07:09
Aż 96 proc. ankietowanych Amerykanów, którzy korzystają z publicznego transportu, wykonuje swoje czynności służbowe za pośrednictwem ogólnodostępnego w nich Wi-Fi. Jednocześnie, aż jedna piąta respondentów przyznaje, że na swoim tablecie lub smarfonie nie ma hasła zabezpieczającego lub nawet PIN-u – to wnioski z badania firmy GFI Software.
Niebezpieczne Wi-Fi
Foto: glowimages.com

Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte te dane powinny być niepokojące dla firm, które nie mają sposobów na odpowiednią ochronę swoich danych i systemów IT biorąc pod uwagę wskazane nawyki użytkowników w korzystaniu z urządzeń mobilnych. Edukacja pracowników, którzy muszą nauczyć się jak bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych w celach zawodowych powinna stać się dla firm priorytetem.

Szybkie tempo życia, ostra konkurencja w biznesie oraz era Internetu i technologii zmuszają pracowników do zajmowania się obowiązkami zawodowymi także poza miejscem pracy. Coraz częściej wykorzystują oni w tym celu nowoczesne urządzenia mobilne, smartfony i tablety, a koncepcja BYOD (Bring Your Own Device), umożliwiająca elastyczność i mobilność, stała się popularna w wielu przedsiębiorstwach.

  • Pokazuje to również badanie firmy Coalfire „BYOD Survey 2013: Employees and Companies Remain Lax with BYOD Security”. Wynika z niego, że 86 proc. użytkowników smartfonów i tabletów w USA używa ich zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. A 47 proc. respondentów korzystających z urządzań mobilnych w miejscu pracy, nie używa hasła zabezpieczającego, oraz że aż 30 proc. ma jedno hasło do wszystkich urządzeń. Dodatkowo aż 61 proc. ankietowanych przyznało, że zapisuje hasło na kartce papieru. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak świadomości istnienia cyberzagrożeń. Z badania wynika, że prawie połowa osób nie miała szkolenia IT w swoich firmach, które przygotowywałoby ich do odpowiedzialnego użytkowania smartfonów i tabletów w celach zawodowych. Jedna trzecia respondentów przyznała, że ich firmy nie mają możliwości zdalnego wymazania danych w przypadku zablokowania, zagubienia czy kradzieży urządzania. Co prawda w ciągu roku ich odsetek spadł o 17 pp., ale wciąż wydaje się to być dużym problemem.

Z kolei połowa firm badanych przez Deloitte w ramach „2013 TMT Global Security Survey” stwierdziła, że posiada uregulowania dotyczące BYOD, a trzy czwarte badanych widzi w wykorzystaniu technologii mobilnych poważne zagrożenie. Stosowanie tradycyjnych mechanizmów ochronnych nie wystarczy, gdy pracownicy korzystają ze sprzętu znajdującego się poza kontrolą pracodawców.

  • Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się z badania firmy GFI Software. Przebadano tysiąc pracowników z USA, którzy korzystają z transportu publicznego. Niemal wszyscy przyznali się, że korzystają z darmowego Wi-Fi do czynności związanych z pracą przynajmniej raz w tygodniu. Ponad jedna trzecia zadeklarowała, że zdarza się to nawet 20 razy w ciągu tygodnia, a niektórzy mówili nawet o 70 razach. Chodziło najczęściej o wysyłanie wiadomości e-mail, ściąganie danych potrzebnych do wykonania jakiejś pracy itd. Sześciu na dziesięciu ankietowanych przyznało, że jeżeli ma dostęp do free spot Wi-Fi to z niego korzysta. A ten sam odsetek respondentów  jest niezadowolonych, jeżeli w jakimś publicznym miejscu nie ma darmowego Internetu. W tym samym badaniu 20 proc. osób odpowiedziało, że nie ma hasła ani nawet numeru PIN na swoim tablecie czy smartfonie. Prawie 27 proc. martwi się co prawda, że dane i poufne informacje mogą zostać przechwycone, ale nie powstrzymuje to ich przed korzystaniem z darmowego Wi-Fi.

 

 autor: Jan Petersen/Deloitte

Czytaj także

Nowy trojan typu "Phish Locker"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 04:08
Najnowszy raport RSA (EMC) „Online Fraud Report” przedstawia najważniejsze informacje odnośnie do trendów w atakach typu Phishing.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powszechne kradzieże przez Internet

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:25
Więcej niż 1 na 10 konsumentów w skali globu co najmniej raz padł ofiarą kradzieży pieniędzy przez Internet. Takie wyniki pokazuje ostatnie badanie* przeprowadzone na zlecenie F-Secure. Wyłania się z niego obraz konsumentów coraz bardziej zaniepokojonych o swoje bezpieczeństwo w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobilność (i bezpieczeństwo) wymaga dyscypliny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 11:18
Samsung Electronics zaprezentował wyniki ankiety, z której wynika, że ponad połowa (57%) polskich firm zatrudniających, co najmniej 1000 osób utraciła lub obawia się utraty danych klientów wskutek naruszeń bezpieczeństwa wynikających z korzystania przez pracowników z ich własnych urządzeń mobilnych.
rozwiń zwiń