Nowe Technologie

Jak technologia Cloud zmieni rynek IT

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 23:00
Analitycy rynku IT są niemal jednogłośni: Cloud Computing to przyszłość w obszarze użytkowania systemów klasy ERP. Czy chmura wyprze usługi outsourcingowe i jakim firmom może przynieść największe korzyści - wyjaśnia Piotr Krzysztoporski, Consulting Director z Epicor.
Epicor
Epicor

 

Jak pokazują ostatnie prognozy wykonane przez firmę badawczą Gartner, Cloud to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi IT, która w najbliższych latach zrewolucjonizuje rynek usług IT. Z opublikowanych danych wynika także, że do 2015 roku znaczna część rozwiązań IT będzie oferowana w modelu „chmury obliczeniowej”, co może wpłynąć na zmniejszenie się przychodów firm outsourcingowych nawet do 15 proc. Czy zatem Cloud wchłonie rynek outsourcingu i zmusi dostawców systemów do zarządzania przedsiębiorstwem do modyfikacji ofert?

 

Zdaniem Piotra Krzysztoporskiego z Epicor teza o wypieraniu jednego modelu wdrażania systemów ERP przez drugi jest zbyt radykalna, tym bardziej, że coraz częściej portfolio rozwiązań dostawców to kompleksowa oferta, zawierająca zarówno usługi outsourcingowe, jak i Cloud.

 

„Z obserwacji i globalnego doświadczenia Epicor wnioskuję, że bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada częściowe przenoszenie do chmury wykorzystywanych aplikacji. Dobrym przykładem może być tutaj system do zarządzania relacjami z klientem (CRM), czy też moduły stworzone z myślą o pracownikach mobilnych, konsultantach czy serwisantach. Najszybciej na platformę „Cloud” będą trafiały aplikacje, do których konieczny jest dostęp mobilny z różnych miejsc na raz. Warto także dodać, że tak dynamiczne tempo wzrostu usług wdrażanych w chmurze nie jest zależne wyłącznie od popytu, ale także od regulacji prawnych, które mogą skutecznie hamować zapał dostawców” – twierdzi Krzysztoporski.

 

Wciąż wiele krajów nie wypracowało skutecznych standardów wykorzystywania „chmury” jako systemu przetwarzającego dane wrażliwe, w tym dane osobowe, które w przypadku takich branż jak finanse czy administracja są kluczowe.

 

Według Krzysztoporskiego z Epicor oprócz czynników prawnych, powodem, dla którego nie wszyscy zdecydują się na chmurę może być także specyficzny profil produkcyjny firm, dla których korzystniejszym rozwiązaniem będzie wdrożenie systemu ERP na serwerach wewnętrznych.

 

„Największych korzyści z wdrożenia systemów w chmurze mogą spodziewać się firmy z sektora MSP oraz debiuty rynkowe. W przypadku podmiotów dopiero wchodzących na rynek chmura to z pewnością atrakcyjna alternatywa. Tańsza i nie blokująca zasobów w postaci budowy wewnętrznej serwerowni oraz kosztownych zakupów licencji” – wyjaśnia Piotr Krzysztoporski, Consulting Director - Poland & Czech z Epicor.



Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń