Nowe Technologie

Chmura staje się globalnie dominującym trendem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 18:35
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Capgemini pokazuje, że odpowiedzialność za inicjatywy związane z wykorzystaniem rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej przenosi się z IT do biznesu. Raport pokazuje również ostrożność we wdrażaniu przez przedsiębiorstwa tego podejścia ze względu na jego złożoność i niepewność.
Chmura staje się globalnie dominującym trendem
Foto: Glow Images/East News

 

Zgodnie z wynikami raportu opracowanego przez Capgemini: „Business Cloud: The State of Play Shifts Rapidly: Fresh Insights into Cloud Adoption Trends” rynku chmury nie można jeszcze określić jako w pełni dojrzałego, jednak 81 procent organizacji w pewnym zakresie używa już technologii w chmurze.

Organizacje te są w trakcie przygotowań lub są niemal gotowe do osiągnięcia dojrzałości w jej wykorzystaniu. Jednakże, podczas gdy jedna trzecia firm (32 procent) zgadza się, że dział IT jest obecnie głównym motorem wdrażania rozwiązań opartych o chmurę, odpowiedzialność za tego typu inicjatywy coraz bardziej przemieszcza się w stronę biznesu. Już 45 procent wszystkich organizacji informuje, że poszczególne jednostki biznesowe są odpowiedzialne za strategie wykorzystania chmury.

 Korzyści z chmury są obecnie jasne i powszechnie zrozumiałe. Wdrożenie  chmury z perspektywy organizacji to jednak zestaw istotnych zmian, pełniący coraz bardziej strategiczną rolę w organizacji – fenomen, który nazywamy „chmurą biznesową”. Inicjatywa wprowadzania rozwiązań w chmurze przenosi się z działu IT do jednostek biznesowych, w wyniku rosnącej koncentracji na uzyskaniu wymiernych rezultatów biznesowych.”, powiedział Ron Tolido, Senior Vice President, Chief Technology Officer of Applications, Continental Europe, Capgemini. “Chmura szybko ustanowiła nowy standard tego, jak proste, szybkie i elastyczne rozwiązania powinny być dostępne dla biznesu. Takie rozwiązanie stawia relacje IT z biznesem w zupełnie nowej perspektywie.”

Wątpliwe bezpieczeństwo?

Jednak na migrację do chmury mają wpływ utrzymujące się wątpliwości dotyczące zastosowania tej technologii. Ponad 40 procent respondentów odpowiedziało, że utrzymujące się obawy dotyczące bezpieczeństwa są przeszkodą we wprowadzeniu chmury i tylko 56 procent twierdzi, że ufają bezpieczeństwu danych przechowywanych w chmurze. Ponad jedna trzecia (35 procent) przytacza także problemy dotyczące suwerenności i poufności danych, związane z ich fizyczną lokalizacją jako kluczową barierę w przyjmowaniu rozwiązań opartych na chmurze, szczególnie w regionie EMEA. W rezultacie raport podkreśla preferencje dla prywatnych rozwiązań w chmurze: 40 procent organizacji preferuje rozwiązania zewnętrzne (off-premise) hostowane przez partnera, a kolejne 26 procent woli lokalne prywatne chmury obliczeniowe (on-premise).

W obliczu obaw o bezpieczeństwo, zarządzanie, jakość obsługi i zgodność z przepisami, przedsiębiorstwa wykazują ostrożność w wykorzystaniu usług opartych na chmurze obliczeniowej, przyjmując kiedy zachodzi potrzeba, podejście krok po kroku i migrując jedynie określone obszary i aplikacje do chmury. Dążąc do współpracy ze specjalistycznymi dostawcami w celu wsparcia potrzeb konkretnych działów lub funkcji, większość organizacji (72 procent) współpracuje lub planuje współpracę z więcej niż jednym dostawcą usług.

Postęp w nowych obszarach

Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych, a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Biorąc pod uwagę nacisk na wspieranie nowych aplikacji w chmurze, dla 78 procent organizacji jest oczywiste, że technologia chmury obliczeniowej pozwoli na wprowadzenie poważnych zmian w największych przedsiębiorstwach na świecie. Migracja starszych aplikacji do chmury może być kosztowna i nie przynieść oczekiwanych korzyści, w przeciwieństwie do wykorzystania chmury w nowych rozwiązaniach, które pozwolą przedsiębiorstwom szybciej reagować na zmieniające się potrzeby i presję konkurencji tworząc rzeczywistą elastyczność i wyróżnienie na rynku.

W konsekwencji, raport podkreśla potrzebę bardziej skoordynowanego podejścia do tematu chmury w chwili, gdy przedsiębiorstwa próbują poruszać się w szybko rozwijającym się ekosystemie dostawców usług, platform
i rozwiązań w chmurze, starając się odsuwać od rosnącej złożoności i wyzwań w zakresie zarządzania.

Paul Nannetti, Global Sales and Portfolio Director w Capgemini: “Chmura jest nowym źródłem elastyczności biznesowej, umieszczającym możliwości technologii informatycznych bliżej biznesu niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś już nie mówimy o podróży do chmury, liczy się tylko podróż w chmurze.”

Pełną treść raportu można pobrać pod poniższym linkiem:

http://www.capgemini.com/insights-and-resources/by-publication/business-cloud-the-state-of-play-shifts-rapidly/[1] W ramach badań jedno z pytań brzmiało: „Na którym etapie stosowania chmury jest Twoja organizacja?”. Odpowiedź 100% oznaczała pełną gotowość – posiadanie w pełni zaadaptowanych rozwiązań biznesowych w chmurze, podczas gdy 1% oznaczała dopiero początek. Do grupy „dojrzewających” organizacji zakwalifikowano organizacje pomiędzy 51% i 70% w tej skali.

[2] Duże przedsiębiorstwa zostały określone jako mające ponad 10 tys. pracowników.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Małe firmy idą w chmurę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 00:00
Z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity wynika, iż sektor MSP dojrzał do korzystania z profesjonalnych, odpłatnych aplikacji wspierających zarządzanie biznesem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura oszczędza pieniądze  

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 00:00
Oprócz znanych już dość powszechnie uwarunkowań technicznych chmury obliczeniowej warto spojrzeć na cloud z punktu widzenia małego i średniego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca może zatem zdalnie korzystać z oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą, wystawiać faktury, przyjmować dostawy i nadzorować magazyn nawet jeśli znajduje się poza biurem. Chmura umożliwia korzystanie z usług świadczonych poprzez profesjonalne i w pełni zabezpieczone centra przetwarzania danych (data center).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Firmy nie dbają o dane w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 00:00
Jak wynika z najnowszego badania ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack, tylko co trzecie przedsiębiorstwo regularnie testuje zabezpieczenia na wypadek braku dostępu do gromadzonych w chmurze informacji, tymczasem do ich niespodziewanej utraty na przestrzeni ostatniego roku przyznała się niemal połowa firm na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura trend globalny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 06:57
Według raportu firmy Capgemini „Business Cloud: The State of Play Shifts Rapidly: Fresh Insights into Cloud Adoption Trends” rynku chmury nie można jeszcze określić jako w pełni dojrzałego, jednak 81 procent organizacji w pewnym zakresie używa już technologii w chmurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cloud Computing realną alternatywą

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 12:23
Rynek Cloud Computing w Polsce jest jeszcze wciąż daleki od dojrzałości, ale ostatnie 18 miesięcy pokazało, że dojrzewa on znacznie szybciej niż zakładano. Po okresie, w którym cloud computing pozostawał nowością, do której podchodzono z dystansem, cloud computing stał się realną alternatywą dla użytkowników stojących przed koniecznością wyboru najdogodniejszego modelu zakupu rozwiązań IT.
rozwiń zwiń