X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Chmura trend globalny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 06:57
Według raportu firmy Capgemini „Business Cloud: The State of Play Shifts Rapidly: Fresh Insights into Cloud Adoption Trends” rynku chmury nie można jeszcze określić jako w pełni dojrzałego, jednak 81 procent organizacji w pewnym zakresie używa już technologii w chmurze.
Chmura trend globalny
Foto: Glow Images/East News

 

Organizacje te są w trakcie przygotowań lub są niemal gotowe do osiągnięcia dojrzałości w jej wykorzystaniu. Jednakże, podczas gdy jedna trzecia firm (32 procent) zgadza się, że dział IT jest obecnie głównym motorem wdrażania rozwiązań opartych o chmurę, odpowiedzialność za tego typu inicjatywy coraz bardziej przemieszcza się w stronę biznesu. Już 45 procent wszystkich organizacji informuje, że poszczególne jednostki biznesowe są odpowiedzialne za strategie wykorzystania chmury.

Badanie

Badanie wśród 460 liderów działów IT oraz starszych menadżerów z komórek biznesowych w dużych przedsiębiorstwach na całym świecie podkreśla rosnące znaczenie strategiczne chmury.

  • Ponad trzy czwarte (76 procent) badanych firm posiada oficjalnie sformułowaną strategię dotyczącą zastosowania chmury. Jednakże istnieje wciąż niepewność dotycząca tego, kto w organizacji powinien być głównym motorem strategii wdrażania rozwiązań opartych na chmurze.
  • Zarząd firmy jest postrzegany zarówno jako czynnik będący motorem takich inicjatyw (29 procent), jak również blokadą (28 procent), co sugeruje, że w wielu przypadkach osiąganie korzyści z chmury jest wciąż hamowane przez brak właściwego zrozumienia i zaangażowania na wysokim szczeblu zarządzania.

Korzyści z chmury są obecnie jasne i powszechnie zrozumiałe. Wdrożenie  chmury z perspektywy organizacji to jednak zestaw istotnych zmian, pełniący coraz bardziej strategiczną rolę w organizacji – fenomen, który nazywamy „chmurą biznesową”. Inicjatywa wprowadzania rozwiązań w chmurze przenosi się z działu IT do jednostek biznesowych, w wyniku rosnącej koncentracji na uzyskaniu wymiernych rezultatów biznesowych.”, powiedział Ron Tolido, Senior Vice President, Chief Technology Officer of Applications, Continental Europe, Capgemini.

Obawy o bezpieczeństwo

Jednak na migrację do chmury mają wpływ utrzymujące się wątpliwości dotyczące zastosowania tej technologii.

  • Ponad 40 procent respondentów odpowiedziało, że utrzymujące się obawy dotyczące bezpieczeństwa są przeszkodą we wprowadzeniu chmury i tylko 56 procent twierdzi, że ufają bezpieczeństwu danych przechowywanych w chmurze.
  • Ponad jedna trzecia (35 procent) przytacza także problemy dotyczące suwerenności i poufności danych, związane z ich fizyczną lokalizacją jako kluczową barierę w przyjmowaniu rozwiązań opartych na chmurze, szczególnie w regionie EMEA.
  • W rezultacie raport podkreśla preferencje dla prywatnych rozwiązań w chmurze: 40 procent organizacji preferuje rozwiązania zewnętrzne (off-premise) hostowane przez partnera, a kolejne 26 procent woli lokalne prywatne chmury obliczeniowe (on-premise).

W obliczu obaw o bezpieczeństwo, zarządzanie, jakość obsługi i zgodność z przepisami, przedsiębiorstwa wykazują ostrożność w wykorzystaniu usług opartych na chmurze obliczeniowej, przyjmując kiedy zachodzi potrzeba, podejście krok po kroku i migrując jedynie określone obszary i aplikacje do chmury. Dążąc do współpracy ze specjalistycznymi dostawcami w celu wsparcia potrzeb konkretnych działów lub funkcji, większość organizacji (72 procent) współpracuje lub planuje współpracę z więcej niż jednym dostawcą usług.

Nowe firmy mają łatwiej

Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych,  a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Biorąc pod uwagę nacisk na wspieranie nowych aplikacji w chmurze, dla 78 procent organizacji jest oczywiste, że technologia chmury obliczeniowej pozwoli na wprowadzenie poważnych zmian w największych przedsiębiorstwach na świecie. Migracja starszych aplikacji do chmury może być kosztowna i nie przynieść oczekiwanych korzyści, w przeciwieństwie do wykorzystania chmury w nowych rozwiązaniach, które pozwolą przedsiębiorstwom szybciej reagować na zmieniające się potrzeby i presję konkurencji tworząc rzeczywistą elastyczność i wyróżnienie na rynku.

W konsekwencji, raport podkreśla potrzebę bardziej skoordynowanego podejścia do tematu chmury w chwili, gdy przedsiębiorstwa próbują poruszać się w szybko rozwijającym się ekosystemie dostawców usług, platform i rozwiązań w chmurze, starając się odsuwać od rosnącej złożoności i wyzwań w zakresie zarządzania.

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Zobacz więcej na temat: europe firma play

Czytaj także

Chmura daje bezpłatne i legalne oprogramowanie dla firmy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 00:00
Nowoczesny menedżer na pewno chętnie postawi na darmowe rozwiązania dostępne w ciągu sekund - bez konieczności angażowania pracy informatyków czy działów IT. Takie możliwości daje chmura, choć, jak się okazuje - nie każda. Grunt, by wybrany model posiadał gotowe instalatory aplikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy nie dbają o dane w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 00:00
Jak wynika z najnowszego badania ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack, tylko co trzecie przedsiębiorstwo regularnie testuje zabezpieczenia na wypadek braku dostępu do gromadzonych w chmurze informacji, tymczasem do ich niespodziewanej utraty na przestrzeni ostatniego roku przyznała się niemal połowa firm na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 faktów i mitów o chmurze

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 12:50
Dzięki wejściu do gry największych graczy IT, takich jak Amazon, Salesforce, Yahoo czy Microsoft, chmura nie schodzi z jedynek wydań różnych mediów. Paradoksalnie popularność chmury skutkuje powstaniem wielu przeciwstawnych opinii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usługi w chmurze sposobem na kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:00
Czy w czasach kryzysu firmom opłaca się inwestować w nowoczesne rozwiązania IT? Czy – coraz popularniejsze – usługi w chmurze przynoszą firmom realne oszczędności?
rozwiń zwiń