Polskie Radio
Section05
gus

Eksperci: rosnąca konsumpcja oznacza odbudowę gospodarki

Wzrost konsumpcji to bardzo dobry wskaźnik dla całej gospodarki, ale też dla poszczególnych producentów i usługodawców, którzy mogą być spokojni, że na etapie odbudowy po pandemii znajdą nabywców na swoje towary i usługi. Dlatego tak ważna jest odbudowa popytu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Przemysław Kwiecień z XTB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja dług publiczny budżet Polski gus

Eksperci: sytuacja budżetu jest bardzo dobra, ale ciągle krąży nad gospodarką widmo COVID-19

Sytuacja polskiego budżetu jest teraz bardzo dobra i dowodzi, że założenia wydatkowe były bardzo ostrożne. Ale biorąc pod uwagę całość finansów publicznych, a więc także fundusze celowe, na koniec roku  możemy odnotować deficyt związany z ciągle panującym zagrożeniem pandemią - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet waluty Unia Europejska produkcja przemysłowa gus

Pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy: mniej obaw związanych z jej utratą lub zmianą

Pracownicy mniej obawiają się utraty pracy i lepiej oceniają perspektywy znalezienia nowego zatrudnienia – wynika z 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Jednocześnie zmniejszyła się rotacja pracowników i wydłużył się średni czas poszukiwania pracy. Zmieniamy ją najczęściej dla większych zarobków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracownicy rynek pracy wynagrodzenia gus

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb przemysł sprzedaż detaliczna gus handel zatrudnienie

ANALIZA Aktywność ekonomiczna Polaków w IV kwartale 2020 r. Dobre dane pomimo pandemii

W IV kwartale 2020 r. w porównaniu z poprzedzającym go kwartałem w populacji osób w wieku 15 lat i więcej zaobserwowano niewielki wzrost liczby pracujących przy jednoczesnym, także niewielkim, zmniejszeniu liczby bezrobotnych. Wiązało się to z ograniczonymi możliwościami osobistego poszukiwania pracy i gotowości do jej podjęcia w czasie zwiększonych w ostatnim kwartale roku obostrzeń wynikających z walki z pandemią COVID-19. GUS opublikował ''Raport o aktywności ekonomicznej ludności Polski w IV kwartale 2020 roku''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus raport bezrobocie praca zatrudnienie

Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat (BAEL) wyniósł w I kwartale 2021 roku 57,3 proc. - poinformował w GUS. Zdalnie obowiązki zawodowe wykonywał prawie co siódmy pracujący, w większości przypadków z powodu pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pracownicy pracownik 50 plus zatrudnienie bezrobocie praca zdalna pracodawcy społeczeństwo

Spada odsetek osób zagrożonych ubóstwem. GUS opublikował raport ''V4 na drodze do Europy''

W Polsce odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym obniżył się z 28 proc. w 2010 roku do 18 proc. w 2019 roku. Podobnymi sukcesami mogą pochwalić się pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej. Obraz poprawiających się perspektyw regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z opublikowanego przez GUS raportu ''V4 na drodze do Europy''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze gus grupa wyszehradzka

Eksperci: nie ma obaw o wzrost bezrobocia, konieczna jest wręcz aktywizacja osób zawodowo biernych

Bezrobocie w Polsce będzie niskie. Konieczna jest więc aktywizacja  zawodowa większej liczny Polaków, zarówno seniorów jak I osób młodych, które pracy w ogóle nie szukają. Teraz pracowników potrzebuje np. turystyka czy gastronomia, ale liczą się kwalifikacje, bo ich niski poziom będzie zniechęcał klientów - mówiły w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb gus tarcza antykryzysowa turystyka