Nowe Technologie

Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 06:39
Kryzys, który opanowuje coraz szersze kręgi gospodarki, póki co, nie dotyka sektora IT. Najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce jest mobilność i chmura.
Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze
Foto: Glow Images/East News

 

O obecnej sytuacji branży informatycznej w regionie i kraju oraz prognozach na przyszłe lata rozmawiali uczestnicy uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT, zorganizowanego przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania.

Stat

Podczas uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT przedstawiciele Klastra ICT Pomorze Zachodnie – stowarzyszenia zrzeszającego prawie 60 firm z branży informatycznej - przedstawili zrealizowane projekty i osiągnięte sukcesy wybranych szczecińskich przedsiębiorstw IT. Wśród nich wymienić można firmę Brandbank Polska, która powstała w ubiegłym roku z połączenia szczecińskiej młodej spółki Sica i brytyjskiej firmy Brandbank, będącej liderem w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych. W chwili obecnej firma dostarcza dane do serwisów internetowych takich sieci handlowych jak m.in. Tesco, Makro, Intermarche oraz współpracuje z największymi firmami z branży FMCG, tj. Coca-Cola, Procter & Gamble czy Lotte Wedel. Z kolei firma Softline zajęła I miejsce w rankingu Computerworld w kategorii producentów aplikacji mobilnych oraz IV miejsce w tym samym rankingu w kategorii dostawców rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing.

  • Polski rynek IT to obecnie ponad 8 500 firm i blisko 400 000 miejsc pracy. Branża informatyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki – „W branży informatycznej nie widać spowolnienia, rynek IT stale się rozwija” – mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, Prezes Unizeto Technologies S.A.
  • Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało. Według raportu firmy Antal International, w Polsce nie mają oni problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. Firmy informatyczne stale zwiększają zatrudnienie.
  • Jak wynika z badań PMR Publications, w 2012 roku zainteresowanie usługami cloud computing nabrało dużego znaczenia w dziedzinie IT.

„Wśród małych i średnich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na usługi przetwarzania danych  chmurze, aż 56% z nich używa aplikacji online, przez Internet. Umożliwia to oszczędności, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów zakupu urządzeń i oprogramowania, czy zatrudnienia kadry” – wyjaśnia Tomasz Zamarlik z Grupy Brandoo. Innym perspektywicznym trendem są także aplikacje na urządzenia mobilne, tj. smartfony czy tablety - według prognoz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mobilne komputery będą zastępować urządzenia stacjonarne. 

W trakcie spotkania odbyła się również gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Marcin Łuszkiewicz oraz Kacper Żuk ze Słupska, autorzy projektu „PlanetoWeb - interaktywny, wirtualny model Układu Słonecznego wykonany w technologii WebGL i HTML5”. Nagrodę w postaci programu inkubacji nowatorskiego projektu ufundował Technopark Pomerania, który był partnerem konkursu.

Uroczyste podsumowanie roku 2012 w branży IT zostało zorganizowane przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania w ramach projektu „ICT Lab Market – od wynalazku do produktu”, realizowanego przez Technopark Pomerania w partnerstwie z GOS Polska.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Optymistyczni prezesi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 01:00
Najnowsze badanie Deloitte wśród prezesów (CEO) firm zgłoszonych do rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012” wskazuje na wysoki poziom optymizmu biznesowego.W najbliższym czasie przychody firm mają rosnąć a największy potencjał w przyszłości ma mieć cloud computing.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chmura trend globalny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 06:57
Według raportu firmy Capgemini „Business Cloud: The State of Play Shifts Rapidly: Fresh Insights into Cloud Adoption Trends” rynku chmury nie można jeszcze określić jako w pełni dojrzałego, jednak 81 procent organizacji w pewnym zakresie używa już technologii w chmurze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy chętniej skorzystają z wirtualizacji i chmury

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 09:00
Eksperci z firmy Barracuda Networks przeanalizowali preferencje 150.000 swoich klientów. Na podstawie zebranych informacji wysnuli oni twierdzenie, że w bieżącym roku firmy będą częściej sięgać po wirtualizację i gromadzić dane w chmurze.
rozwiń zwiń