X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Globalny barometr HR 2013

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 08:25
Nowe badania ukazują zmiany zachodzące w zarządzaniu zasobami ludzkimi w Polsce i na świecie. Coraz więcej szefów działów personalnych korzysta z narzędzi informatycznych i nowoczesnego oprogramowania m.in. do oceny pracowników, a także decyduje się na outsourcing części procesów, aby móc skoncentrować się na ważnych celach strategicznych przedsiębiorstwa.
Michael Page
Michael Page

Takie wnioski płyną z Globalnego Barometru HR 2013, badania przeprowadzonego wśród ponad 4 300 szefów HR z całego świata przez firmę Michael Page, międzynarodowego lidera w dziedzinie rekrutacji oraz w doradztwie personalnym.

  • Okazuje się, że oprócz dostarczania zarządowi danych na temat zasobów ludzkich, dział HR staje się centrum wiedzy łączącym czynnik ludzki z celami biznesowymi firmy i odpowiadającym na kluczowe pytania dotyczące rozwoju pracowników oraz zwiększenia ich zaangażowania i wydajności. Stosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w tej sytuacji to klucz do sukcesu.
  • Dlatego też są one coraz częściej wykorzystywane w codziennej pracy i wszystkich aspektach zarządzania zasobami ludzkimi. Wyniki Globalnego Barometru HR 2013 pokazują, że aż 98% szefów działów personalnych w Polsce (95% na świecie) korzysta z systemów kadrowo-płacowych, 96% (79% na świecie) stosuje oprogramowanie wspierające zarządzanie personelem a ponad 70% przedsiębiorstw (ok. 60% na świecie) wykorzystuje oprogramowanie do rekrutacji pracowników i oceny ich wyników pracy.
  • Najbardziej skłonne do wykorzystywania oprogramowania we wszystkich aspektach zarządzania zasobami ludzkimi są przedsiębiorstwa z Ameryki Południowej. W Europie 86% firm posługuje się narzędziami informatycznymi do zarządzania personelem, a w Azji siedem na dziesięć przedsiębiorstw (69%) korzysta z narzędzi do oceny pracowników.
  • Wyniki badania pokazały również, że obszar zarządzania zasobami ludzkimi, poza pełnieniem obecnej funkcji bazy wiedzy w zakresie prawnym czy w kwestiach wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, ma ogromny potencjał tworzenia wartości dodanej w przedsiębiorstwie. Aby go wykorzystać, szefowie HR muszą dostosować się do zmian i opracować system szkoleń dla zespołów zarządzających kadrami w zakresie korzystania z nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Jak wynika z raportu Michael Page, aż 81% przedsiębiorstw w Polsce (83% na świecie) korzysta z narzędzi do oceny kompetencji i wyników. 68% firm (61% na świecie) wykorzystuje tego rodzaju narzędzia do rozwoju zawodowego pracowników, a 43% (48% na świecie) do pozyskiwania talentów i rekrutacji. Blisko połowa firm w Polsce (39% na świecie) korzysta również z narzędzi do oceny mobilności wewnętrznej. Warto zauważyć, że w Australii i Nowej Zelandii odsetek ten wynosi zaledwie 17%.

Barometr Michael Page pokazał również, że na świecie obserwuje się obecnie gwałtowny rozwój outsourcingu. Najbardziej skłonne do zlecania usług na zewnątrz są firmy w Ameryce Południowej, a najmniej w Australii i Nowej Zelandii. W Europie można zaobserwować różnice pomiędzy poszczególnymi krajami – outsourcing cieszy się większą popularnością w Belgii, Turcji, Portugalii i we Włoszech. Z kolei firmy we Francji, w Niemczech Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Rosji korzystają z niego stosunkowo rzadko. Co ciekawe, małe przedsiębiorstwa, zatrudniające od 1 do 99 pracowników, są bardziej skłonne do zlecenia usług na zewnątrz.

Polska

  • W Polsce najwięcej, bo ponad jedna trzecia przedsiębiorstw - 33%, (w porównaniu do 37% na świecie) zleca na zewnątrz usługi w zakresie kadr i płac. 29% korzysta z outsourcingu pracowników czasowych (postępuje tak 27% firm na świecie i aż 51% w Ameryce Południowej). 27% przedsiębiorstw w kraju (tylko 18% na świecie) korzysta z usług zewnętrznych firm szkoleniowych, 22% (17% na świecie) z outsourcingu informacji HR, a tylko 16% (17% na świecie) całkowicie zleca na zewnątrz pozyskiwanie talentów i rekrutację pracowników.

Jednak bez względu na to, czy pracownicy działów HR mają za sobą doświadczenie operacyjne, czy też są ekspertami w dziedzinie zasobów ludzkich, w przyszłości będą bez wątpienia pełnili coraz bardziej strategiczne role i staną się fundamentalnymi partnerami w biznesie. Dlatego przedsiębiorstwa powinny koncentrować się na rekrutacji i rozwoju osób, które potrafią myśleć w sposób strategiczny i swobodnie poruszać się na najwyższych szczeblach zarządzania.

Inne istotne wnioski

  • Firmy azjatyckie są najmniej skłonne do korzystania z systemów informatycznych do zarządzania kadrami i płacami – odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących tego typu systemy wynosi w Azji 90%, podczas gdy w Ameryce Północnej i Australii - 99%.
  • Najmniej chętne do korzystania z oprogramowania do oceny pracowników są przedsiębiorstwa w Europie, gdzie z takiego narzędzia korzysta 42% firm w porównaniu do 51% na świecie.
  • Co siódma firma w Ameryce Południowej (14%) zleca na zewnątrz zadania w zakresie organizowania imprez i komunikacji wewnętrznej (w skali globalnej robi to tylko 4% przedsiębiorstw). Ponad jedna trzecia firm w tym regionie (34%) korzysta z outsourcingu szkoleń – odsetek ten wynosi 18% na świecie i 15% w Azji i Ameryce Północnej.
  • Tylko 8% przedsiębiorstw w Australii i Nowej Zelandii korzysta z outsourcingu informacji dotyczących zasobów ludzkich, w porównaniu do 17% przedsiębiorstw na świecie i 20% w Ameryce Południowej.

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Rynek outsourcingowy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 04:55
Jak wynika z najnowszego raportu Information Services Group, wartość kontraktów w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w regionie EMEA w pierwszym półroczu 2013 r. spadła o 15 proc. rok do roku. Polski sektor w raporcie jest odporny na kryzys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MŚP będą miały problem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 10:20
Veeam Software przedstawił wyniki pierwszego badania dotyczącego ochrony danych w środowiskach wirtualnych w sektorze MŚP (SMB Virtualization Data Protection Report).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarki i technologie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 08:25
Dba o sympatyczną atmosferę w pracy, a jednocześnie jest twardym negocjatorem. Cieszy się zaufaniem szefa i jak mało kto w firmie ma dostęp do poufnych danych firmowych. Firma AutoID Polska zapytała sekretarki i asystentki o ich pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe zainteresowanie MŚP funduszami UE

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 12:31
Z badań Instytutu Badań i Analiz oraz portalu Firmy.net wynika, że zaledwie 17,6 proc. małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z funduszy strukturalnych UE w latach 2007-2013.
rozwiń zwiń