Polskie Radio
Section05
dofinansowanie UE

Wsparcie UE dla samorządów. Miliardy euro na inwestycje

926 naborów o wartości 54,6 mld zł; blisko 1,5 tys. podpisanych umów o dofinansowanie, co oznacza wykorzystanie prawie 16 proc. wartości środków dla programów regionalnych. Ministerstwo funduszy podsumowało wykorzystanie pieniędzy z poprzedniej perspektywy oraz postępy w uruchamianiu środków na obecną perspektywę finansową Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje samorząd Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowanie UE

Preferencyjne pożyczki dla małych firm branży turystycznej. "Bardzo ważne i oczekiwane wsparcie"

Ruszył Fundusz Preferencyjnych Pożyczek na rozwój turystyki w Polsce wschodniej. Beneficjentami tego wsparcia są mali przedsiębiorcy z sześciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka dofinansowanie UE Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej BGK

Fundusze Europejskie. Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030

Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 stanowi podstawę ochrony przyrody we Wspólnocie i jest jednym z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Elementem tej strategii są fundusze na "odnowę i utrzymanie bioróżnorodności". Takie działania będą również prowadzone w najbliższych latach w Polsce Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie dofinansowanie dofinansowanie UE Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Fundusze Europejskie. Konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy oferują wiele atrakcyjnych i innowacyjnych produktów i usług. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki może im pomóc we wprowadzeniu na nowe zagraniczne rynki. Co muszą zrobić, żeby pozyskać dofinansowanie?
Zobacz więcej na temat:  przedsiębiorca fundusze unijne fundusze europejskie dofinansowanie dofinansowanie UE Grzegorz Puda Renata Gajewska-Kostro Patryk Michalski

Rodzinne Ogródki Działkowe. Granty w ramach projektu "Rozwój zielonej infrastruktury"

Rodzinne Ogródki Działkowe od lat cieszą się sporym powodzeniem wśród mieszkańców polskich miast. Ich rola jest nie do przecenienia, a na rozwoju zielonej infrastruktury zyskuje nie tylko środowisko, ale również społeczeństwo, o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii COVID-19. Na wsparcie ROD przeznaczono z Funduszy Europejskich kwotę niemal 50 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dofinansowanie UE środowisko ARiMR Rodzinne Ogródki Działkowe ROD zielona infrastruktura społeczeństwo

Budżet UE. Minister Puda: Polska jest największym beneficjentem polityki spójności

- Jesteśmy jednymi z najskuteczniejszych w Europie w pozyskiwaniu środków unijnych. Polska jest wiarygodnym partnerem dla Komisji Europejskiej, która podkreśla, że w konkursach zwycięża ten, kto przedstawia dojrzałe propozycje projektowe i terminowo realizuje zaplanowane przedsięwzięcia - ocenił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska budżet ue Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowanie UE

Cztery ważne projekty kolejowe z unijnym dofinansowaniem. "Program inwestycyjny będzie kontynuowany"

Ponad 700 mln euro dofinansowania z unijnego programu "Łącząc Europę" (CEF) pozyskały PKP Polskie Linie Kolejowe na cztery ważne projekty kolejowe. Dzięki unijnemu wsparciu zrealizowane zostaną inwestycje na głównych europejskich ciągach komunikacyjnych: linia E65 na odcinku Zabrzeg - Zebrzydowice, E75 Białystok - Ełk, E30 Rzeszów - Medyka oraz projekt solidarnościowy na przejściach granicznych z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej inwestycje PKP dofinansowanie UE

Jest zgoda KE na polski program wsparcia dla rolników. Budżet opiewa na miliardy złotych

4 miliardy 700 milionów złotych - tyle wynosi polski program wparcia dla rolników, który zatwierdziła Komisja Europejska. Celem jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborem płynności finansowej w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku rolnym spowodowaną wojną rozpętaną przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Komisja Europejska rolnicy dofinansowanie UE Beata Płomecka

Inwestycje w ramach unijnej polityki spójności. Powstanie nowy odcinek gazociągu przesyłowego w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem. Inwestycja będzie realizowana w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny energetyka inwestycje dofinansowanie UE Komisja Europejska

Wsparcie finansowe transformacji energetycznej. "Mamy największe potrzeby inwestycyjne w Europie"

Polski rząd aktywnie wspiera transformację energetyczną uruchamiając szereg instrumentów finansowych, w tym funduszy europejskich, których strumień od wielu lat zasila sektor energetyczny - powiedziała podczas 23. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu jest "Rok 2023: Polityka energetyczna Państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel OZE klimat dofinansowanie UE

Wdrożenie nowej unijnej polityki i pomoc rolnikom. Oto najważniejsze zadnia resortu rolnictwa na 2023 r.

Wdrożenie nowej unijnej polityki rolnej, ustabilizowanie rynku nawozów, rozbudowa Krajowej Grupy Spożywczej, wsparcie hodowców trzody chlewnej oraz pomoc w rozwoju energetyki odnawialnej na wsi - to najważniejsze zadania na przyszły rok - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wspólna Polityka Rolna rolnicy dofinansowanie dofinansowanie UE